Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jihosúdánská armáda platí neexistující vojáky

Armáda Jižního Súdánu
Armáda Jižního Súdánu
Foto: Pixabay

Džuba - Americká neziskovka Enough Project upozornila na závažný problém v armádě Jižního Súdánu. Prý je prolezlá korupcí, což má mimo jiné za následek pokračování násilí v africké zemi.

V prosinci 2013 v zemi vypukla občanská válka. V srpnu 2015 dosáhli znepřátelení politici Salva Kiir a Riek Machar dohody o příměří, boje v Jižním Súdánu ale pokračují. V důsledku násilností přišly o život desítky tisíc lidí a více než dva miliony lidí opustily své domovy.

Armáda nejmladšího státu ve světě se podle americké neziskové organizace dopouští systémové korupce.

Větší moc mají v důsledku korupce ti, v jejichž zájmu je, aby násilí pokračovalo a oni tak mohli dále čerpat státní prostředky. Zpráva uvádí, že jihosúdánská armáda oficiálně vyplácí mzdy až 100 tisíc vojáků, kteří ve skutečnosti neexistují. Tyto peníze pak putují přímo na konta vlivných osob v armádě.

Témata:  Jižní Súdán

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.