Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejhorší dekret, socha Svobody pláče. Albrightová se pustila do Trumpa

Madeleine Albrightová
Madeleine Albrightová
Foto: Reprofoto ČT

Washington - Exministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová dnes v rozhovoru s televizí CNN řekla, že zákaz vstupu obyvatel sedmi muslimských zemí je zřejmě nejhůře připraveným prezidentským dekretem, který navíc nijak nepřispěje ke zlepšení bezpečnosti Američanů. Připomněla skutečnost, že Spojené státy byly v minulosti osídleny a vytvořeny obyvateli z jiných států.

"Poselstvím sochy Svobody je otevřená náruč a vítání příchozích, a já si myslím, že právě teď má ta socha v očích slzy," řekla v narážce na symbol svobody stojící na východním pobřeží USA v New Yorku, kudy do země proudí zásadní množství cizinců.

Po přijetí dekretu nastaly zmatky na amerických letištích. "Byl to nejnepřipravenější plán, který jsem viděla, pokud jde o nedostatek koordinace (Bílého domu) s ostatními vládními složkami," kritizovala krok pražská rodačka, která byla ministryní koncem minulého století za demokratického prezidenta Billa Clintona.

Trump vydání příkazu, který zároveň na čtyři měsíce pozastavuje přijímání uprchlíků, zdůvodnil potřebou zpřísnit prověrky žadatelů o azyl a předejít možnému riziku teroristického útoku. Albrightová stejně jako někteří další kritici tvrdí, že není jisté, zda zákaz nebude mít zcela opačný efekt a zda tím, že je zjevně namířen proti muslimům, nebude motivací pro teroristy.

Témata:  Madeleine Albrightová 1 Donald Trump USA

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.