Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU jednala o řešení migrační krize. Stanovila jasnou prioritu

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Valletta - Prezidenti a premiéři zemí EU se na dnešním neformálním summitu na Maltě shodli, že je při řešení mugrační krize stabilizace Libye nyní důležitější než kdy dříve. EU má podle deklarace také zájem spolupracovat s libyjskými úřady tak, aby země dokázala účinně chránit svou jižní hranici.

Evropský blok přispěje k tomu, aby severoafrická země mohla chránit své hranice. Prioritou tak bude například širší podpora, výcvik a dodávky vybavení libyjské pobřežní stráži.

Unie také slíbila, že ve spolupráci s mezinárodními organizacemi jako je Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) zajistí odpovídající přijímací zařízení a podmínky pro migranty přímo v Libyi. EU rovněž podpoří Mezinárodní organizaci pro migraci (IOM) v jejím programu dobrovolných návratů.

Média koncem ledna citovala z německé diplomatické korespondence, podle níž jsou podmínky v libyjských uprchlických táborech srovnatelné s nacistickými koncentračními tábory. Uprchlíci, kteří nemají peníze, jsou podle těchto informací stříleni, aby uvolnili místo jiným, kteří jsou ochotni zaplatit převaděčům.

Jak dnes vysvětlil dobře informovaný unijní diplomat, smyslem je postavit do cesty migrační vlně ze subsaharské Afriky do cesty překážky ještě před tím, než se lidé dostanou do lodí mířících přes Středozemní moře.

Rozbít obchodní model převaděčů má podle deklarace evropská podpora místních komunit v Libyi, například na pobřeží či u jižní hranice země tak, aby lidé nemuseli kvůli obživě spolupracovat s kriminálními gangy.

Na podporu urgentních potřeb souvisejících s projekty v Libyi se už Evropská komise rozhodla pro letošní rok v první fázi vyčlenit 200 milionů eur (5,4 miliardy Kč).

Témata:  EU Libye uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

6. dubna 2025 9:32

Svět hledá odpověď na zarážející otázku: Je Donald Trump negramotný?

Ve veřejném prostoru se v posledních letech objevuje otázka, která zní na první pohled neuvěřitelně: Skutečně Donald Trump neumí číst? Zní to jako přitažené za vlasy, jako výmysl jeho kritiků, ale přesto se o této možnosti opakovaně hovoří — ať už v satirických kruzích, nebo i ve vážně míněných reportážích a knihách.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy