Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Islamizace Turecka? Ostré prohlášení má dohru

Turecko, ilustrační foto
Turecko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Istanbul - Na prohlášení šéfa tureckého parlamentu Ismaila Kahramana, že by se země měla vzdát sekularismu a přijmout náboženskou ústavu, zareagoval i prezident Recep Tayyip Erdogan. Podle něj politik vyjádřil pouze osobní názor.

V úterý večer proti Kahramanovým výrokům demonstrovalo v Istanbulu asi 300 lidí, které policie posléze násilně rozehnala. Vůči Kahramanovi se ohradila  i vládnoucí proislámská Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP), která rovněž popřela plány na takto zásadní změnu základního zákona.

"Proč bychom jakožto muslimská země měli být v situaci, kdy ustupujeme od náboženství? Jsme muslimskou zemí. Proto musíme mít náboženskou ústavu," citovala předtím Kahramana agentura Anadolu. Kahraman následně také vydal prohlášení, že pouze vyjadřoval svoje osobní pocity.

Stát od náboženství oddělil zakladatel moderního Turecka Mustafa Kemal Atatürk po rozpadu osmanské říše, který následoval po prohrané první světové válce. Od té doby turecká armáda několikrát provedla státní převrat, aby zabránila přílišné islamizaci země.

V posledních letech je AKP stále častěji kritizovaná za to, že navzdory proklamacím o zachování sekularismu skrytě usiluje o islamizaci země. Například byl přijat zákon ztěžující přístup k alkoholu, regulovány jsou i sociální sítě a výjimečné nejsou ani tresty za "rouhání" kvůli kritice proroka Mohameda.

Témata:  Turecko Recep Tayyip Erdogan náboženství

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tereza Ramba má být z nejhoršího venku. První informace o diagnóze

Mezi hvězdy šoubyznysu, které letos na podzim skončily v nemocnici, se nejnověji zařadila Tereza Ramba. O přesné podstatě svých problémů se nezmínila, fanouškům nicméně vzkázala, že je z nejhoršího venku. Jak zní její diagnóza? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy