Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nový ruský zákon o domácím násilí už podepsal i prezident Putin

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Pixabay

Moskva – Ruský parlament schválil v lednu zákon, který zmírňuje postih pachatelů domácího násilí. Dnes svůj podpis přidal také prezident Vladimir Putin.

Činy, které nezpůsobí zranění nebo v případě dospělých pracovní neschopnost, budou podle nového zákona považovány za přestupek. Jako trestný čin bude u téhož pachatele hodnocen až druhý takový případ.

Smyslem legislativy je podle jejich zastánců chránit rodiče, umožnit jim přiměřeně potrestat děti a omezit vměšování státu do rodinného života. Každý, kdo způsobí vážné ublížení na těle, bude stále stíhán jako pachatel trestného činu.

Podle kritiků zákon povede ke zvýšení počtu případů podobných násilností. Nahrává prý tyranským členům domácnosti a odrazuje oběti od nahlášení konfliktu.

Podle zprávy OSN z roku 2010 v Rusku každoročně zemře po útoku manžela či jiného příbuzného 14.000 žen. Na úřady se o pomoc obrací jenom 40 procent napadených žen. Každoročně je pak fyzicky napadeno 26.000 dětí, 2000 z nich se uchýlí k sebevraždě, 10.000 k útěku z domova.

Témata:  Rusko Vladimír Putin domácí násilí

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.