Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spolkové země odmítají uposlechnou německou vládu. Migranty z Afghánistánu deportovat nebudeme, volají

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Berlín – Německo na základě loňské afghánsko-německé dohody vyhostilo už dvě skupiny afghánských neúspěšných žadatelů o azyl. Některým německým spolkovým zemím se to ale nelíbí, vzepřely se proto federální vládě.

Německé úřady vpustily v roce 2015 do země 890.000 migrantů a loni 280.000 uprchlíků. Nyní se snaží uspíšit proces udělování azylu pro žadatele, kteří mají velkou naději ho získat, především pro uprchlíky před občanskou válkou v Sýrii.

Proto Němci urychlili proces vyhošťování kandidátů, kteří naopak mají jen mizivou šanci, že azyl dostanou. Afghánci se ocitli kdesi uprostřed, když některé části země byly prohlášeny za bezpečné, a jiné nikoli. Německé úřady jich doposud určily k deportaci jen málo, více Afghánců se dobrovolně nechalo přesvědčit k návratu výměnou za finanční podporu.

Proti vyhoštění Afghánců bojovali především aktivisté. Na to, že Afghánistán není bezpečný, teď ale poukazují i některé německé regiony, které odmítly při deportování neúspěšných žadatelů o azyl s vládou spolupracovat. Vychází přitom z nové zprávy OSN, informuje Der Spiegel.

Šlesvicko-Holštýnsko, Berlín, Brémy, Dolní Sasko a Porýní-Falc řekly, že nebudou deportovat žádné Afghánce. Ministerstvo vnitra v Hannoveru uvedlo, že odmítá repatriaci kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci v Afghánistánu. Mluvčí úřadu doslova uvedl: „Poslední zpráva uprchlické agentury OSN podporuje úřad v tomto postoji.“

Zpráva OSN uvádí, že v roce 2016 bylo při pokračujícím násilí zabito nebo zraněno více než 11.000 lidí. Třetinu těchto obětí podle zprávy tvořily děti. To představuje nárůst o tři procenta oproti předchozímu roku. Agentura říká, že většiny násilí se dopustili radikální islamisté, jako bojovníci Talibanu a Islámského státu.

Levicové regionální vlády v Německu v loňském roce oznámily, že jsou proti programům nucené deportace, berlínská vláda už v prosinci odmítla deportovat část afghánských státních příslušníků. Odhaduje se, že v zemi jsou desítky - ne-li stovky - tisíc neúspěšných žadatelů o azyl a nelegálních přistěhovalců, kteří by azyl také nikdy nezískali. Počet deportací, dobrovolných nebo vynucených, je však u většiny migrantů nízký. Dobrovolně opouští zemi hlavně obyvatelé balkánských států.

Nejobtížnější je pak deportovat migranty ze severní Afriky. Vlády se přou o to, zda mohou být Afghánistán nebo Irák klasifikovány jako bezpečné země, všeobecně se ale shodnou na tom, že země severní Afriky, s výjimkou Libye, jsou bezpečné. Ačkoliv na ně tak pohlíží také federální vláda, deportace několik stovek tisíců migrantů z tohoto regionu zůstává pouze na papíře. Důvodů je hned několik - včetně skutečnosti, že mnoho migrantů nemá žádné osobní doklady a že některé země v severní Africe odmítají přijmout své státní příslušníky zpět.

Témata:  uprchlíci Německo Afghanistán

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2024 16:18

První adventní neděle: Kdy začíná advent 2024?

První adventní neděle letos připadá na 1. prosince 2024 a zahajuje období přípravy na Vánoce, spojené s očekáváním narození Ježíše Krista. Každá adventní neděle má své tradiční označení – železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Advent u nás končí na Štědrý večer se západem slunce, což vychází z tradice staročeského času, kdy nový den začínal po západu slunce.

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy