Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Panama kvůli korupci v Brazílii zatkla společníky Mossack Fonseca

Pachatel zadržen, ilustrační fotografie
Pachatel zadržen, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Brasília/Lima - V Panamě byli ve čtvrtek zadrženi dva společníci advokátní kanceláře Mossack Fonseca, která nechvalně proslula kauzou Panama Papers. Peruánská justice nařídila, aby byl zatčen bývalý peruánský prezident Alejandro Toledo.

Ramón Fonseca a Jürgen Mossack byli zatčeni v souvislosti s korupční kauzou Lava Jato (Automyčka), která už několik let hýbe politickou scénou v Brazílii a týká se přidělování zakázek státní ropné společnosti Petrobras. Vyšetřována je v této kauze i řada brazilských politiků z různých politických stran, obvinění čelí například i bývalý předseda dolní komory parlamentu Eduardo Cunha či exprezidenti Lula da Silva a Fernando Collor de Mello.

Ramón Fonseca na svém twitterovém účtu uvedl, že s korupční kauzou v Brazílii nemá nic společného. Napsal též, že on a i jeho společník se vydali policii dobrovolně, protože nic nezákonného neprovedli, a tudíž se nemají čeho obávat.

Mossack a Fonseca jsou hlavními společníky firmy, která se od 80. let specializuje na obchodní právo a investiční poradenství. Loni média zveřejnila informace z asi 11 milionů uniklých dokumentů této společnosti, z nichž mimo jiné vyplynulo, že řada politiků a celebrit z celého světa využívala tuto advokátní kancelář k obcházení daňových zákonů. Společnost Mossack Fonseca tvrdí, že zakládáním společností v daňových rájích neprovedla nic nezákonného.

Exprezident Peru je nyní někde v zahraničí, patrně ve Francii, a soudce na něj vydal mezinárodní zatykač. Požádal mezinárodní policejní agenturu Interpol, aby pomohla najít a zatknout Toleda.

Policie šetří podezření, že Toledo za své vlády v letech 2001 až 2006 vzal od brazilské společnosti Odebrecht částku ve výši 20 milionů dolarů (přes půl miliardy korun) za to, že dostala zakázku na stavbu stěžejní dálnice k peruánsko-brazilské hranici.

Policie začátkem měsíce podnikla razii v domě bývalé hlavy státu v metropoli Limě a očekávalo se, že prokuratura nejspíš brzy vznese obvinění a požádá soud o jeho uvržení do vyšetřovací vazby.

Témata:  Panama Peru korupce

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.