Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump volí mírnější slova: Vývoj kolem židovských osad není dobrý pro mír, přiznal

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: The White House

Jeruzalém - Poslední vývoj kolem židovských osad na palestinském Západním břehu Jordánu není dle amerického prezidenta Donalda Trumpa "dobrý pro mír". V rozhovoru pro deník Israel Hajom, který vydává americký miliardář Sheldon Adelson, také promluvil o plánech na přesun ambasády USA.

Americký prezident se poprvé vyjádřil k zákonu, jímž izraelský parlament v pondělí zpětně legalizoval židovské osady na Západním břehu Jordánu. Řekl, že není z těch, "kdo si myslí, že vývoj kolem osad je dobrý pro mír".

Zákon o židovských osadách tento týden kritizovala řada zemí i OSN. Rada bezpečnosti OSN už v prosinci označila výstavbu židovských osad na palestinském území za porušování mezinárodního práva.

Trump v dnes zveřejněném rozhovoru také zopakoval, že "velmi seriózně" zváží přesun americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. "Studuji ten problém a uvidíme, co se stane," řekl Trump, který přesun ambasády sliboval v předvolební kampani.

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás Trumpa už v lednu vyzval, aby ambasádu nestěhoval, protože by to mohlo mít dopad na stabilitu a bezpečnost regionu. Palestinci počítají s východním Jeruzalémem jako s hlavním městem svého budoucího státu.

Americký prezident podle zdrojů blízkých Bílému domu zmírňuje rétoriku z volební kampaně. Podle těchto zdrojů dělá Trump první kroky k opatrnější blízkovýchodní diplomacii.

Témata:  Donald Trump Izrael Palestina

Související

Aktuálně se děje

7. června 2025 15:27

Na vévodkyni Meghan nikdo nenechá nit suchou: Expertka ji podrobila ponižující kritice

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle se znovu ocitla pod palbou veřejnosti a komentátorů poté, co byla její nová kuchařská show na Netflixu, nazvaná With Love, Meghan, tvrdě kritizována za nedostatek originality, osobnosti a zábavy. Podle britské publicistky Esther Krakue, která vystoupila v pořadu Royal Exclusive na serveru The Sun, Meghan nepůsobí jako přirozená moderátorka a je prý „nepřesvědčivá a nudná“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Amerikou otřásají rozsáhlé protesty

Rozsáhlé protesty v USA: Trump proti demonstrantům nasadil národní gardu

Prezident Spojených států Donald Trump v sobotu večer nařídil nasazení 2 000 příslušníků národní gardy do Los Angeles, kde druhým dnem pokračují rozsáhlé protesty proti raziím imigračních úřadů. V ulicích města dochází ke střetům mezi demonstranty a policejními složkami, které proti protestujícím nasazují slzný plyn.