Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při atentátu v Pákistánu zemřelo 70 lidí, 150 bylo zraněno

Pákistán
Pákistán
Foto: Pixabay

Islámábád - Při sebevražedném pumovém útoku v přeplněné súfistické svatyni v jižním Pákistánu dnes zemřelo nejméně 72 lidí, více než 150 dalších osob bylo zraněno.

K útoku se přihlásil Islámský stát (IS) v prohlášení zveřejněném prostřednictvím agentury Amak, kterou islamisté ke komunikaci se světem používají. Novou bilanci potvrdila policie, kterou citovala agentura Reuters. Podle jejích informací ovšem může počet obětí dál stoupat.

Dnešní útok je nejkrvavějším ze série pumových útoků, které tento týden postihly Pákistán poté, co pákistánská odnož Talibanu a další islamistické ozbrojené skupiny pohrozily novou ofenzivou. IS působí převážně na Blízkém východě, v posledních letech ale sílí i jeho přítomnost v Pákistánu.

Útoky zpochybňují dojem zlepšující se bezpečnostní situace v zemi. Jsou zároveň označovány za důkaz, že ozbrojenci stále představují vážnou hrozbu pro Pákistán, zemi se 190 miliony obyvatel, která disponuje jadernými zbraněmi.

Nejnovější atentát odsoudil pákistánský premiér Naváz Šaríf, který slíbil, že neustane v boji proti islámským ozbrojencům útočícím na vládu, soudní systém a všechny, kdo se neztotožňují s jejich striktní interpretací sunnitského islámu.

Témata:  Pákistán teroristické útoky v Pákistánu atentát

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 16:53

Svět se svorně ptá na zásadní otázku: Kdo bude nový James Bond?

S každým dalším dnem roste napětí mezi fanoušky legendární filmové série o Jamesi Bondovi. Po odchodu Daniela Craiga z role slavného agenta 007 a nedávném oznámení, že Amazon získal kreativní kontrolu nad značkou, se otázka jeho nástupce stává jedním z nejdiskutovanějších témat filmového světa, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Friedrich Merz

Volby v Německu 2025 sleduje celá Evropa. Svět se za poslední týdny radikálně změnil

Němečtí voliči dnes vyrazili k volbám, ale svět, ve kterém se volební kampaň rozběhla před několika týdny, se od té doby zásadně změnil. Německo, třetí největší ekonomika světa a nejlidnatější země Evropské unie, se nachází na křižovatce, kdy se musí vypořádat s rozpadáním transatlantické aliance pod vedením Donalda Trumpa, novými hrozbami pro evropskou bezpečnost a s ekonomickým modelem, který se ocitá v krizi.