Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Protesty proti Lukašenkově dekretu pokračují. Bouří se i další běloruská města

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko
Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko
Foto: News.com.au

Minsk - Proti dekretu prezidenta Alexandra Lukašenka "o předcházení sociálnímu příživnictví" se dnes konaly další protesty. Nejvíce lidí se dnes sešlo v Gomelu. Ačkoli byly demonstrace nepovolené, policie nezasahovala.

Kontroverzní dekret, přezdívaný lidově "zákon proti příživnictví", ukládá lidem, kteří odpracují méně než 183 dnů v roce, zaplatit vládě náhradu za ušlé daně, což v přepočtu činí zhruba 6400 korun. Ti, kdo jsou zaregistrováni na úřadech jako nezaměstnaní, musejí ve své obci provádět prospěšné práce za ekvivalent asi 250 korun měsíčně, což ale většina lidí nedělá. Zvláštní daň podle dekretu mělo podle úřadů odvést státu zhruba 470.000 lidí, ale učinila tak jen desetina. Dekret platí od roku 2015 a vzhledem k poklesu běloruské ekonomiky je přijímán velmi špatně.

V Gomelu dnes demonstrovalo 1000 až 3000 lidí. Policisté jim v protestu nebránili. Obdobné protesty se konaly i v dalších větších běloruských městech, v Mogilevu, Brestu a Vitebsku, ale s účastí v řádu nejvýše několika stovek demonstrantů.

"Pochodu se zúčastnili lidé různého věku a sociálního postavení, rodiny s malými dětmi, penzisté i mládež. Opoziční atributy, příznačné pro nepovolené akce, se téměř nevyskytovaly. Lidé v rukou nesli transparenty 'Nejsem příživník' a čas od času skandovali 'Ne příživnickému dekretu". Okolojedoucí motoristé vyjadřovali sympatie klaksony," popsala ruská agentura demonstraci v Gomelu.

Mnozí z demonstrantů si podle ní stěžovali, že se "příživníky" nestali vlastní vinou, ale nedokážou si ve vlasti sehnat práci, a to ani práci metaře. "Někteří musejí dojíždět do Ruska, aby si vydělali na živobytí," dodala agentura.

"Přišel jsem ukázat, že jsem člověk, ne otrok," řekl jeden z demonstrantů, který obdržel úřední výzvu k zaplacení daně za to, že nepracuje. Proti výzvě se odvolal, ale dostal odpověď, že zaplacení daně jej má k práci motivovat, jinak si odpyká 15 dnů ve vězení.

"Lidé už nejsou s to dál trpět. Mám čtyři syny a všichni jsou teď bez práce, i když vystudovali. Muž byl učitel, ale kvůli úsporným opatřením ho propustili. Je mu 57 let a teď dostal dopis, že je příživník," zlobila se další účastnice. Politici podle ní zapomněli, že se mají starat o lidi, a ne je sdírat.

Témata:  Bělorusko Alexandr Lukašenko

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy