reklama

Nové příměří, platné ode dneška, ohlásili v sobotu v Mnichově šéfové ruské a ukrajinské diplomacie Sergej Lavrov a Pavlo Klimkin.

Armáda dnes uvedla, že během uplynulých 24 hodin zaznamenala 62 případů, kdy povstalci ostřelovali ukrajinské vojáky, jednoho zranili a jednoho zabili. Palba z minometů, granátometů a těžkých kulometů se odehrávala u Mariupolu na březích Azovského moře a střílelo se i u Avdijivky a hlavních bašt rebelů, Doněcka a Luhanska, kde byla v neděli zraněna jedna žena.

"Příměří začalo platit od půlnoci a můžeme říct, že se prakticky vůbec nestřílí," prohlásil mluvčí doněckých rebelů Eduard Basurin. "Jestli příměří vydrží 24 hodin, stáhneme naše zbraně z fronty," přislíbil. "V Luhansku je od půlnoci klid. Na jiným místech se střílelo, ale slabě," tvrdil představitel luhanských rebelů Alexandr Mazujkin.

Kreml dnes uvedl, že nic neví o údajném mírovém plánu, počítajícím se zrušením západních sankcí proti Rusku, které by stáhlo z východu Ukrajiny svá vojska a anektovaný poloostrov Krym by si od Ukrajiny "pronajalo". Tento plán podle médií zaslal jeden z ukrajinských poslanců Michaelu Flynnovi, který ale mezitím musel odstoupit z funkce poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa.

"Jak by si Rusko mohlo pronajmout svůj vlastní region? Takto zformulovaný nápad je absurdní," prohlásil mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov a dodal, že v této věci není o čem diskutovat a že o takovém plánu Kreml nic neví. Ukrajinský problém se podle mluvčího dá vyřešit pouze na základě mírových dohod z Minsku.

reklama