„Před téměř 15 lety jsem informoval svého skeptického otce, že se ucházím o práci u CIA. Měl mnoho obav – například to, že jiní nikdy neuvěří, že jsem odešel z agentury, když si budu hledat svou další práci. Jednou CIA, vždy CIA, řekl mi. Ale to mě nezastavilo. Neměla to být jen moje první skutečná práce, pomyslel jsem si tehdy; měla to být moje kariéra,“ přiznává Edward Price, který pro agenturu pracoval více než 15 let, naposledy jako mluvčí Národní bezpečnostní rady.
V komentáři pro list The Washington Post uvádí, že to vše se změnilo minulý týden, kdy oficiálně rezignoval. „Přestože jsem hrdě pracoval pro republikánské i demokratické prezidenty, jen nerad jsem došel k závěru, že nemohu v dobré víře sloužit jako zpravodajský profesionál pro tuto administrativu,“ vysvětluje Price. Nebylo to rozhodnutí, které bral na lehkou váhu. „Hledal jsem práci u CIA jako vysokoškolský student - přesvědčený, že je to ideální místo, abych sloužil své zemi a využil jinak abstraktní titul z mezinárodních vztahů. Nebyl jsem zklamaný,“ píše.
„CIA mě naučila novým dovednostem a odkryla mi nové země a kultury. Ještě důležitější je, že mi vštípila pocit poslání a účelu. Jako analytik jsem se stal odborníkem na teroristické skupiny a cestoval jsem po svět , abych pomáhal odstrašovat a narušovat útoky. Správy George W. Bushe a Baracka Obamy braly výstupy CIA vážně. Neexistovala větší odměna, než když má analýza byla předložena prezidentovi a změnila události,“ vysvětluje s tím, že právě tak by měly zpravodajské informace působit.
„Jako kandidát Donald Trump naznačil, že má v úmyslu zaujmout jiný přístup. Sledoval jsem se nevěřícně, jak v průběhu třetí prezidentské debaty Trump nedbale zpochybnil zprávy vysoké spolehlivosti našich 17 zpravodajských agentur, které vyšly v daném měsíci a které se týkaly ruských hackerských útoků. V kampani a dokonce i jako nově zvolený prezident Trump běžně odkazuje na chybné posouzení iráckých zbrojních programů z roku 2002 a říká, že CIA se nedá věřit - a to i přesto, že se zpravodajská komunita už dávno přiznala k odpovědnosti za tyto chyby. A žeTrump sám podporoval invazi do Iráku,“ připomíná Price.
Ještě více ho prý ale znepokojuje Trumpovo chování v úřadu. „Jeho návštěva centrály CIA v jeho první celý den v úřadu byla naplánována tak, aby opravila vztahy, ale byla zmařena jeho egem a chvástáním. Stál v přední části pomníku padlých důstojníků CIA a zdálo se, že mluví spíše na kamery a reportéry v místnosti než na agenturní pracovníky před nimi. Kecal o svém inauguračním davu z předchozího dne. Nevzpomněl na mnoho mých bývalých kolegů a já jsem něco takového chtěl od našeho nového vrchního velitele slyšet," uvádí s tím, že jej hned napadlo, jaký existuje kontrast mezi ním a lidmi, kteří zůstávají díky hvězdám na oné zdi ve vzpomínkách. „Vím, že i další lidé ze CIA to viděli stejně,“ uvádí.
Poslední kapkou podle něj bylo, když koncem minulého měsíce Bílý dům vydal pokyn reorganizaci Bezpečnostní rady státu, kde Price sloužil od roku 2014 až do začátku tohoto roku. Plány Bílého domu podle něj byly jasné. „Nepotřebuje zpravodajské profesionály, kteří ve sdělování pravdy mocným mohou napadnout jeho ortodoxii „America First", která vidí Rusko jako spojence a Austrálii jako boxovací pytel. To je důvod, proč poradci Bílého domu, kteří nepatří mezi kariérní profesionály, mají údajně poslední slovo v tom, jaké zpravodajské informace dostane Trump na svůj stůl,“ udeřil někdejší agent.
„Aby bylo jasno, mé rozhodnutí nemá nic společného s politikou, bych byl pyšný, kdybych znovu v rámci republikánské administrativy vypracovával otevřené zpravodajské analýzy. Sloužil jsem s přesvědčením pod prezidentem Georgem W. Bushem, i když jsem některou jeho politiku považoval za znepokojující, a zúčastnil jsem se programů, které Obamova administrativa kritizovala a ukončila. Jako zpravodajský profesionál se musíte naučil odklonit od politiky. Řeka oddělující ústředí CIA v Langley ve Virginii od Washingtonu by mohla dost dobře být politický příkop. Ale tato správa převrátila dynamiku na hlavu: politici jsou ti, kteří udávají tón zpravodajským profesionálům,“ varuje.
CIA podle něj bude i nadále zastávat důležité funkce - včetně podnikání tajných akci a sdílení informací s blízkými spojenci a partnery po celém světě. „Pokud ale tato správa myslí vážně budování důvěry se zpravodajskou komunitou, bude to vyžadovat více než setkání v sídle CIA nebo tisková prohlášení. Co zpravodajští profesionálové chtějí nejvíce, je vědět, že plody jejich práce – které získávají někdy i v ohrožení života nebo zdraví - jsou přijímány s úctou a přispívají k procesu tvorby politiky. Dokud se tak nestane, prezident Trump a jeho tým dělají další medvědí službu těmto oddaným mužům a ženám a národu, kterému sice tiše, ale hrdě slouží,“ dodává dnes již bývalý pracovník CIA.
Témata: Donald Trump, CIA, USA, Edward Price
Související
24. listopadu 2024 8:44
23. listopadu 2024 17:42
23. listopadu 2024 11:51
23. listopadu 2024 9:50
20. listopadu 2024 9:58
19. listopadu 2024 13:06