Představitelé dárcovských zemí své přípěvky dnes oznámili na konferenci v Oslu s tím, že na letošní rok připadne z uvedené částky 457 milionů dolarů (11,6 miliardy Kč). Podle OSN je letos potřeba shromáždit pro oběti konfliktu mezi islamisty ze skupiny Boko Haram a nigerijskou armádou ve zmíněném regionu 1,5 miliardy dolarů.

Konflikt připravil o život na 15.000 osob, vyhnal z domovů více než dva miliony lidí a zničil zemědělství, školy i zdravotnictví. Kvůli přítomnosti ozbrojenců Boko Haram nemohou rolníci v postižených zemích zasadit úrodu ani se dostat k Čadskému jezeru, aby napojili svá zvířata. Rybáři nemají možnost v jezeře lovit ryby.

Prvními z dárců, kteří své příspěvky dnes oznámili, bylo Norsko, jež má v plánu dát v příštích třech letech 192 milionů dolarů (4,9 miliardy Kč), a Německo s částkou 127 milionů dolarů (3,2 miliardy Kč).

Podle OSN potřebuje naléhavě humanitární pomoc ve formě vody, potravin, vzdělání či ochrany asi 11 milionů lidí. Světový program pro výživu (WFP) uvedl, že do července je nezbytně nutné dodat rýži nebo čirok, případně hotovost na nákup zásob pro 2,8 milionu obyvatel regionu.

"Žijí na pokraji existence, mají sotva jedno jídlo denně," řekl tento týden Toby Lanzer, který působí jako koordinátor humanitární pomoci pro oblast Sahelu.