Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jižní Korea chce pozastavit členství KLDR v OSN

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Ženeva - Jižní Korea dnes vyzvala k přijetí přísných opatření vůči KLDR, jež by mohla zahrnovat i pozastavení členství Severní Koreje v OSN.

Soul se tak vyjádřil v souvislosti s nedávnou vraždou bratra severokorejského vůdce v Kuala Lumpuru, k níž byly podle malajsijských vyšetřovatelů použity chemické zbraně. Jižní Korea je přesvědčená, že zločin má na svědomí severokorejské vedení. KLDR dnes v reakci takové obvinění odmítla a zároveň popřela, že by někdy vyráběla nebo použila chemické zbraně.

"Pouhých pár gramů nervového plynu VX stačí k masové vraždě," prohlásil jihokorejský ministr zahraničí Jong Pjong-se s poukazem na látku, která zabila Kim Čong-nama - bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una.

"Severní Korea však nemá jen pár gramů, ale tisíce tun chemických zbraní, včetně nervového plynu VX, po celé zemi... Nedávná vražda by pro nás pro všechny měla být důraznou připomínkou možností chemických zbraní KLDR a odhodlání této země je skutečně použít," dodal Jong Pjong-se na konferenci o odzbrojení v Ženevě.

Podle Jonga je načase zvážit přijetí mimořádných opatření vůči KLDR na regionální i mezinárodní úrovni. "To by mohlo zahrnovat pozastavení práv a privilegií Severní Koreje jako člena OSN," podotkl Jong.

Témata:  Jižní Korea Severní Korea OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.