reklama

Soul se tak vyjádřil v souvislosti s nedávnou vraždou bratra severokorejského vůdce v Kuala Lumpuru, k níž byly podle malajsijských vyšetřovatelů použity chemické zbraně. Jižní Korea je přesvědčená, že zločin má na svědomí severokorejské vedení. KLDR dnes v reakci takové obvinění odmítla a zároveň popřela, že by někdy vyráběla nebo použila chemické zbraně.

"Pouhých pár gramů nervového plynu VX stačí k masové vraždě," prohlásil jihokorejský ministr zahraničí Jong Pjong-se s poukazem na látku, která zabila Kim Čong-nama - bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una.

"Severní Korea však nemá jen pár gramů, ale tisíce tun chemických zbraní, včetně nervového plynu VX, po celé zemi... Nedávná vražda by pro nás pro všechny měla být důraznou připomínkou možností chemických zbraní KLDR a odhodlání této země je skutečně použít," dodal Jong Pjong-se na konferenci o odzbrojení v Ženevě.

Podle Jonga je načase zvážit přijetí mimořádných opatření vůči KLDR na regionální i mezinárodní úrovni. "To by mohlo zahrnovat pozastavení práv a privilegií Severní Koreje jako člena OSN," podotkl Jong.

reklama