reklama

Konflikt se dosud hlavy států a vlád a diplomaté snažili vyřešit v takzvaném „normandském formátu", tedy při jednáních za účasti Ukrajiny, Ruska, Francie a Německa, jejichž výsledkem jsou mírové dohody z Minsku. Ty se však dosud nedaří plnit.

Polský ministr Witold Waszczykowski připomněl, že se podařilo zastavit eskalaci konfliktu, ale že problém nebyl vyřešen, protože nebyl nastolen mír mezi Ruskem a Ukrajinou. Argumentoval, že i první a druhou světovou válku či balkánské války se podařilo ukončit až v širším formátu, než se nyní děje v ukrajinském případu.

Podle polských médií se Varšava, kde je u moci konzervativní a nacionalistický kabinet, cítí být "opomíjena" při řešení ukrajinského konfliktu, o něž aktivně usilovala za předchozí, liberální polské vlády.

„Na novém formátu jsme se ještě nedomluvili, ale doufáme v možnost otevřít diskusi o novém formátu řešení. Ale definitivní rozhodnutí je v rukou ukrajinské vlády," dodal Waszczykowsi, který navštívil Kyjev spolu s šéfem britské diplomacie Borisem Johnsonem.

Johnson uvedl, že věc vidí stejně jako Polsko, neznamená to prý ale, že by chtěl zpochybňovat úsilí „francouzských a německých přátel". „Přijeli jsme do Kyjeva, protože pokládáme Ukrajinu za klíčové místo (...) Ruská agrese proti Ukrajině nemůže být akceptovaná, nikdy se nesmíříme s (ruskou) anexí Krymu. Tlak na Rusko musí vzrůstat, a ne naopak," zdůraznil šéf britské diplomacie podle stanice TVN 24.

Šéf ukrajinské diplomacie Pavlo Klimkin podle agentury Interfax-Ukrajina poznamenal, že „když se setkají tři přátelé, ještě to neznamená formální začátek nového formátu, ale určitě to znamená začátek nového společného úsilí". Normandský formát podle něj sehrál klíčovou roli při odstrašení Ruska před rizikem dalekosáhlé eskalace, a Kyjev je otevřen novým nápadům a nástrojům.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama