reklama

Britský Manchester je pro muslimy země zaslíbená. Město je totiž plné mešit a minaretů. Tvrdí to alespoň ruské televize NTV, která natáčela reportáž o muslimech v Británii. A výsledek je velmi tendenční.

"Když přicházíte do Manchesteru, už z dálky vidíte tolik minaretů, že ve městě snad musí být samé mešity," tvrdí novinářka Írad Zejnalovová v reportáži ruské televize. Vydala se do Británie natočit příspěvek o tom, jak britská vláda spolupracuje s místními komunitami ve snaze čelit extremismu. A rozhodla se to pojmout po svém.

Reportáž ale zaujala jiné novináře, kteří zjišťovali, jak to ve městě skutečně chodí. A podle tvrzení řady zahraničních deníků není situace taková, jakou ji ruská televize vykresluje, naopak. Ve městě totiž minarety nenajdete.

Bouří se i veřejnost, která na sociálních sítích televizi kritizuje. Ostatně sami obyvatelé Manchesteru prý ve svém okolí mnoho mešit nemají. A minarety žádné, nedokáží proto pochopit, kde tyto informace televize vzala.

Britové se proto rozhodli pro protiútok a ve velké míře upozorňují, že počet muslimů v samotném Rusku také není malý, naopak. Podle posledních průzkumů v zemi žije na dva miliony vyznavačů islámu, kteří organizují hromadné modlitby přímo na ulicích.

Jaký je osud novinářky zatím není známo, paradoxně je ale za svou práci poměrně uznávaná. I to ale může mít spojitost s neobjektivitou její práce a s dezinformacemi, které prezentuje. Natočila totiž například rádobyobjektivní reportáž z ukrajinského Krymu, za což si vysloužila odměnu za zásluhy. Za propagandu se totiž v Rusku ocenění zřejmě neuděluje.

7 komentářů (Poslední 04.03. 15:55) Napište svůj názor

reklama