Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EET komplikuje život starožitníkům a bazarům. Pokladny nezvládají jejich „zvláštní režim“

Placení, tržby, ilustrační foto
Placení, tržby, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha - Dva dny po vypuknutí II. fáze EET bijí na poplach starožitníci a provozovatelé nejrůznějších bazarů či obchodů, kde se uplatňuje komisní prodej. Ti všichni mají evidovat své tržby. Ukazuje se ale, že většina pokladních systémů si nedokáže poradit s jejich zvláštním režimem.

„Obchody, kde se prodává zboží v komisi – např. starožitnictví – z hlediska DPH fungují v tzv. zvláštním režimu. Prodejci v momentě prodeje zboží neznají částku, ze které budou odvádět DPH. Datová zpráva, kterou jejich pokladna bude odesílat na do systému Finanční správy, by podle metodiky Ministerstva financí měla obsahovat kód pro Použité zboží a místo jakékoli sazby DPH by měl být uveden Zvláštní režim,“ vysvětluje daňový odborník.

Jak ovšem upozornili zástupci Asociace starožitníků, většina pokladních systémů má s tímto nepřekonatelný problém. „Nabízené systémy obvykle umožňují zadat manuálně sazbu DPH v režimu Použité zboží, ale nedovolují plátcům DPH posílat trženou částku bez vyčíslení sazby DPH a s poznámkou Zvláštní režim,“ uvedla I. viceprezidentka asociace Simona Šustková. Řada obchodníků proto podle ní na účtenkách uvádí DPH 0 %, což je ovšem v rozporu s metodikou Finanční správy, a tito podnikatelé tak de facto porušují zákon.

Jak to je s DPH na účtenkách z komisního prodeje?

Ve zvláštním režimu se odvádí DPH jako 21 % z provize, která se určuje rozdílem mezi prodejní cenou, za kterou se starožitnost prodává, a výkupní cenou od zákazníka, který věc do obchodu prodal. „Na účtenkách by se tedy DPH vůbec nemělo vyčíslovat procentuálně, neboť ani 21 %, ani 15 % a ani 0 % není správně,“ vysvětluje daňový odborník a doplňuje: „Účelem zvláštního režimu je mj. i to, že kupující si nemůže DPH odečíst, a proto nesmí být na účtence vůbec uváděna.“

Témata:  elektronická evidence tržeb bazar

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 15:01

Tragédie zasáhla ČHMÚ i ČT. Zemřel meteorolog Jan Šrámek (†48)

Velmi smutnou zprávu v pondělí oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ve věku 48 let tragicky zahynul meteorolog Jan Šrámek, jehož mohli znát i televizní diváci z České televize. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?