Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko bez uprchlíků? Kiska promluvil a situace se mění

Andrej Kiska, slovenský prezident
Andrej Kiska, slovenský prezident
Foto: prezident.sk **www.prezident.sk**

Bratislava - Slovensko se dlouhou dobu stávalo terčem kritiky zahraničních médií kvůli odmítání přijímání migrantů. Podle prezidenta Andreje Kisky ale země má prostor na to, aby uprchlíkům poskytla pomoc a nabídla jim azyl.

Kiska to uvedl na setkání s asyrskými křesťany v Nitře. "Jako úspěšná země, kterou Slovensko je, musíme myslet na to, jak pomáhat lidem, kterým jde o život. Je to naší povinností, tyto možnosti máme a máme jich podstatně víc," řekl prezident, který se přijel podívat, jak se daří 25 uprchlickým rodinám se 149 členy. 

Integrace asyrských křesťanů z Iráku do měst a obcí poblíž Nitry je projektem Ministerstva vnitra SR, biskupství Nitra a občanského sdružení (OZ) Pokoj a dobro. Skupina uprchlíků přišla na Slovensko v prosinci loňského roku a po třech měsících integračního procesu v zařízení ministerstva vnitra v Humenném byly rodiny přemístěny do volných objektů v Nitře a okolí.

Peter Brenkus z OZ Klid a dobro tvrdí, že mnozí z nich procházejí traumatem, se kterým se musí vyrovnat. "Přestěhováním ztratili majetky, příbuzné, přátele, kulturu i jazyk. Musí se s tím vyrovnávat, zejména pro starší to není jednoduché," uvedl.

Dospělí v současné době navštěvují výuku slovenského jazyka a školou povinné děti začaly chodit do základní školy. "Mezitím jsme řešili různé administrativní záležitosti, vyřizovali doklady, zdravotní pojištění, mnozí potřebovali lékaře. Ve skupině se narodily dvě děti, potřebovali jsme lékaře hovořícího arabsky, aby byl porod co nejméně stresový," vysvětluje Brenkus.

Nyní probíhají jednání se zaměstnavateli. "Tito lidé jsou v pozici znevýhodněného uchazeče o zaměstnání. Aby však mohl zaměstnavatel pobírat bonusy, musí být evidováni tři měsíce na úřadu práce, což zatím nejsou," dodal.

Brenkus také tvrdí, že projekt odkrývá velké mezery v legislativě. "Například jsme zjistili, že naše školy nejsou nastaveny tak, aby vyučovali děti cizinců," uvedl. 

Témata:  Slovensko uprchlíci Andrej Kiska

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy