reklama

Ani jeden z pěti mostů v Mosulu není použitelný, protože ve snaze ztížit radikálům útěk a zásobování je všechny zničily bomby letadel mezinárodní koalice. Dva z mostů už irácká armáda dobyla z obou břehů, ale přeprava přes ně není možná.

Vojáci rozkládají jednotlivé části pontonových mostů a připevňují je k břehu umělého jezera na vojenské základně Tádží. Ti, kteří výcvikem prošli, už odjeli do Mosulu, o jehož západní část se stále bojuje, zatímco ta východní byla osvobozena v lednu. Zajistit pohyb přes Tigris, který městem protéká od severu k jihu, je klíčovým úkolem armády.

Vojáci nyní kontrolují oba břehy mostu, který je položen nejjižněji z pětice, a v úterý obsadili západní břeh druhého.

"Zatím výcvikem prošlo 90 iráckých vojáků, kteří získali potřebné znalosti. Se zbývajícími 25 jich bude schopných pracovat v terénu více než sto," řekl jeden z amerických instruktorů Michael McConaughey. Podobný výcvik, avšak na jiném místě, Iráčanům poskytuje také britská armáda.

Iráčané ale nejsou v oblasti plovoucích mostů žádnými nováčky, jelikož žijí v "zemi dvou řek" - Eufratu a Tigridu. Plovoucí mosty se používaly k propojení tigridských břehů v Bagdádu už za dynastie Abbásovců v 8. století.

V bitvě o Zulúiju, která leží severně od Bagdádu, radikálové zničili tamní dva mosty s pomocí člunů naložených výbušninami. Místní kmeny jim přesto dokázaly čelit několik měsíců.

Tamních bojů se zúčastnil i voják Hajdar Kázim. Pracoval s jednotkou, která vybudovala plovoucí most přes Tigris, ale byl při tom střelen do břicha. Právě tento most umožnil kmenům v Zulúiji vzdorovat náporu IS. "Plovoucí mosty jsou zásadní logistické vybavení pro podporu bojujících jednotek," řekl Kázim.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama