Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Válka v Polsku: Proč Kaczyński tolik nenávidí Tuska?

Jaroslaw Kaczyński
Jaroslaw Kaczyński
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Praha/Varšava/Brusel - Za Donalda Tuska (59) se na čtvrtečním summitu EU postaví i Česko, oznámil dnes premiér Bohuslav Sobotka. Podobně se už dříve vyjádřil šéf slovenské vlády Robert Fico. Tuska odmítá polská vláda strany Právo a spravedlnost (PiS). Agentura Reuters rozebírá nevraživost mezi Tuskem a Jaroslawm Kaczynským.

Tuskovo potvrzení ve funkci je velmi pravděpodobné. "Podle informací, které jsou v tuto chvíli k dispozici, má Tusk mezi členskými státy širokou podporu," řekl dnes senátorům Sobotka, když mluvil o pozicích Česka pro čtvrteční evropský summit v Bruselu.

"Jsme v zásadě spokojeni s prací Donalda Tuska ve funkci předsedy Evropské rady. I při velmi složitých jednáních se Tusk ukázal jako nestranný předseda, jako někdo, kdo je schopen přispět k nalezení kompromisu, kdo členské státy nerozděluje a jemuž jde o dobro unie jako celku," řekl Sobotka.

Strana PiS minulý týden prohlásila, že Tusk je nezpůsobilý sloužit další funkční období jako předseda Evropské rady v čele summitů EU. Navrhla jej nahradit jiným Polákem, poslancem Evropského parlamentu Jackem Saryuszem-Wolským.

Tuskova Občanská platforma (PO) porazila PiS ve volbách v letech 2007 a 2011, než sama prohrála v roce 2015. Tyto boje vedly k zarputilému soupeření mezi Tuskemm a předsedou PiS Jaroslawem Kaczyńským. "Kaczyński správně vidí Tuska jako svého nejnebezpečnějšího nepřítele," uvedl sociolog Jaroslaw Flis z Jagellonské univerzity v Krakově.

Kaczyński (67), který nezastává žádnou vládní funkci, ale je v Polsku vnímán jako člověk, který rozhoduje o všem důležitém, považuje Tuska za morálně zodpovědného za smrt svého bratra-dvojčete, prezidenta Lecha Kaczyńského, v letecké havárii v Rusku v roce 2010.

Vyšetřovatelé za příčinu tragédie označili chybu pilotů, ale podle Kaczyńského přinejmenším část viny nesou i zanedbání zaviněné vládou, které Tusk předsedal.

Podle liberálního politického analytika Aleksandera Smolara z nadace Stefana Bátoryho vedou konzervativce k tažení proti Tuskově působení v EU dva motivy: "Jedním z nich je pomsta. Druhým přání zabránit Tuskovi v triumfálním návratu do Polska, ve sjednocení opozice a nakonec vítězství nad PiS. Je to celé o snižování Tuskovy hodnoty," usoudil.

Pokud Tusk vyhraje a získá dalších 30 měsíců v čele EU, jeho mandát skončí na konci roku 2019, jen několik měsíců před prezidentskými volbami v roce 2020. To by bylo skvělé načasování, kdyby chtěl kandidovat. Parlamentní volby se odehrají koncem roku 2019.

Tusk dále rozlítil vládu ve Varšavě tím, že ji v prosinci kritizoval za plány omezit přístup médií do parlamentu a kontroverzní reformu ústavního soudu. Kaczyński také naznačil, že probíhající vyšetřování by mohlo vést k Tuskovu obvinění v souvislosti s investičním podvodem, v němž tisíce lidí přišly o peníze v době, kdy byl Tusk premiérem.

PiS zůstává v Polsku populární i přes rostoucí obviňování doma i v cizině z autoritářských tendencí ve snaze o ovládnutí státních institucí. Těží také z toho, že od Tuskova odchodu do Bruselu v roce 2014 chybí opozici charismatický vůdce. "Kaczyński si pamatuje, že pravidelně prohrával všechny volby, když byl Tusk v Polsku," poznamenala místopředsedkyně parlamentu Malgorzata Kidawová-Blonská z PO. "Je připraven vinit Tuska ze všeho," dodala.

Témata:  Donald Tusk Jaroslaw Kaczyński Polsko

Související

Aktuálně se děje

8:46

Nikdy jim to nezapomenu. Margita promluvil o lékařích, kteří pečovali o Zagorovou

Kudy chodí, tam stále zmiňuje Hanu Zagorovou. Štefan Margita žije už třetím rokem bez milované manželky. Podle jeho slov jí lékaři prodloužili život. Operní pěvec se jim za to teď snaží odvděčit. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Dovoz a vývoz zboží

Čína se pomstila Trumpovi. Zavedla vlastní cla a restrikce

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou dosáhlo nové úrovně poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Cla vstoupí v platnost 10. dubna a představují reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který jen o dva dny dříve zavedl další 34% cla na veškerý čínský dovoz do USA.