Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Filipíny obnoví rozhovory s levicovými povstalci

Vlajka Filipín
Vlajka Filipín
Foto: Pixabay

Manila - Filipínská vláda a komunističtí povstalci se dohodli na obnově mírových rozhovorů. Ty zrušil prezident Rodrigo Duterte v únoru kvůli údajně přemrštěným požadavkům rebelů.

Dnes prezidentův poradce Jesus Dureza oznámil, že vyjednávání bude obnoveno začátkem dubna a že se bude mluvit o příměří. Prostředníkem dialogu je Norsko.

Duterte ještě minulý týden hrozil, že rozpoutá válku proti Nové lidové armádě (NPA), protože její členové při přepadové akci zabili na jihu země čtyři policisty.

"Jsem připraven k další padesátileté válce. Ujišťuji, že armáda a policie budou reagovat. Tentokrát použiji vše - rakety i bomby," prohlásil Duterte na tryzně za mrtvé.

Dnes se při projevu před posluchači vojenské akademie o možné obnově rozhovorů nezmínil. Slíbil, že vláda vybaví vojsko lepšími zbraněmi, a poděkoval těm, kdo brání zemi.

Armáda podle agentury AP zprávu o obnovení rozhovorů uvítala s tím, že vyčká na oficiální potvrzení a prezidentovy instrukce.

Témata:  Filipíny Rodrigo Duterte

Související

Aktuálně se děje

24. dubna 2025 16:35

24. dubna 2025 15:14

Marek Eben prozradil, jak ho poznamenal triumf Miloše Zemana ve volbě prezidenta

Marek Eben je vskutku renesančním člověkem, který se věnuje hned několika uměleckým profesím. Jednou z nich je hudba. A právě v souvislosti se skupinou Bratři Ebenové přišla řeč i na politiku. Známý televizní moderátor zavzpomínal na dobu, kdy na Pražský hrad nastoupil Miloš Zeman. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Demonstrace v Bratislavě (24.4.2025)

Slováci proti "ruskému" zákonu. Protesty po celé zemi míří na kontroverzní novelu

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.