Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ankara dál provokuje? Turečtí politici chystají v Německu 15 dalších akcí

Turecko
Turecko
Foto: Pixabay

Berlín - Turečtí politici se i přes odpor Evropy chystají na další mítinky. Jak dnes informoval list Bild, do konce března se chtějí v Německu zúčastnit nejméně 15 shromáždění příznivců prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Turečtí poslanci, exministři a vysoce postavení členové vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) se chystají vystoupit mimo jiné v Berlíně, Stuttgartu, Hamburku, Mnichově a některých městech ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko.

Mezi ohlášenými řečníky na shromážděních podle Bildu nejsou na rozdíl od minulosti žádní ministři.

Mluvčí německé vlády podle agentury DPA minulý týden uvedl, že se chystá před referendem v Německu kolem třiceti akcí s účastí významných tureckých politiků. Lidové hlasování, v němž budou Turci rozhodovat o posílení pravomocí hlavy státu, se uskuteční 16. dubna. V Německu přitom žije asi 1,4 milionu lidí, kteří mají oprávnění v referendu hlasovat. Změna ústavy má v Turecku zavést prezidentský systém, Erdogan tak získá téměř absolutní moc.

Zrušení shromáždění v německých městech nedávno vyvolalo značné napětí mezi Ankarou a Berlínem. Situace se vyostřila také v Nizozemsku.

Témata:  Turecko Německo Recep Tayyip Erdogan

Související

Aktuálně se děje

9:09

Ivana Gottová se připravuje na setkání se šarmantním mužem. Ladí se detaily

Česko už od minulého týdne zná identitu první hvězdy letošního ročníku karlovarského filmového festivalu. Bude jí Michael Douglas, jenž přijede v souvislosti s legendárním filmem Přelet nad kukaččím hnízdem. Podle nejnovějších informací dorazí hollywoodský herec s předstihem, protože se chystá i do Prahy. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Írán

Írán je připraven obětovat všechno, obávají se Američané

Američtí představitelé varují, že případné zaminování Hormuzského průlivu Íránem by mohlo paralyzovat lodní dopravu a ohrozit tisíce amerických vojáků v regionu. Teherán hrozí tímto krokem, pokud se USA zapojí do izraelských útoků. Zablokování klíčové trasy pro ropu a plyn by vyvolalo prudké globální otřesy. Podle expertů je Írán schopen stále způsobit velice rozsáhlé škody, a to i za cenu vlastního zničení.