Lucemburk/Praha - Soudní dvůr EU vynesl verdikt v kauze kurdské rodiny snažící se dostat z Maďarska do Německa přes ČR. Zadržování v českém detenčním zařízení bylo dle verdiktu nezákonné, protože chyběla Česku příslušná národní právní úprava.
Kurdští manželé s dítětem odešli z Iráku ze strachu před perzekucí ze strany Islámského státu. Zadrženi byli v Maďarsku, kde požádali o azyl. Trojice ale po několika dnech tajně odešla ve snaze dostat se do Německa.
Rodinu následně zadržela česká policie a umístila do detenčního zařízení s cílem vrátit migranty do Maďarska. Podle názoru českých úřadů hrozilo riziko, že se rodina bude tomuto transferu vyhýbat.
Podle takzvaných dublinských pravidel je detence možná v případě vážného rizika, že se dotčená osoba bude skrývat. Stejná pravidla ovšem také uvádějí, že ono "vážné riziko" musí být posuzováno případ od případu.
V době, kdy byla kurdská rodina umístěna do detenčního zařízení, však v Česku neexistoval zákon, který by potřebná objektivní kritéria určoval.
Český Nejvyšší správní soud se proto dotázal unijního soudu. Ten upozornil, že zadržování žadatelů o azyl představuje vážný zásah do jejich svobod a mělo by být proto založen ona jasných, předpověditelných a přístupných pravidlech, která zajišťují ochranu před případnou zvůlí. Nestačí podle něj, že se určitým způsobem postupovalo i v minulosti a že tento postup je stálou policejní praxí.
Témata: Soudní dvůr EU, uprchlíci, Česká republika
Související
8. března 2023 18:04
28. září 2022 11:41
23. září 2022 12:04
20. ledna 2022 10:55
16. listopadu 2021 18:18
29. října 2021 18:24