Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Násilí, bití a teror. Nová metoda ruských vymahačů

Ruská měna, rubl
Ruská měna, rubl
Foto: Pixmac

Moskva – „Svlékli a sexuálně zneužívali ženy, vážně popálili batole hozením zápalné bomby na dům a ženě jako varování zlomili malíček. Gangsteři nebo bandité? Ne tak docela. Jde o druh ruských výběrčích dluhů, kterému se daří uprostřed ekonomické krize v zemi,“ uvádí deník The New York Times situaci ohledně ruských výběrčí dluhů.

Krvavý sport

Situace v Rusku ohledně výběrčích dluhů je podle deníku v Rusku velmi vážná. S tím, jak se ekonomická recese už druhým rokem nezlepšuje, jsou podle deníku lidé hnáni přežívat díky půjčkám, které nikdy nemohou splatit kvůli obrovským úrokovým sazbám.

„Jak nesplacené dluhy vyskakují jako houby po dešti, z vybírání dluhů se stává jakýsi krvavý sport, který připomíná šokující násilí gangů v 90. letech minulého století," uvádí server.

Danila S. Michališčev, výběrčí dluhů, ze kterého se stal obhájce spotřebitelů, uvádí: „V těchto případech se vždy jedná o menší částky a je jednodušší je získat fyzickou silou. Je jednodušší lidi vyděsit než žalovat."

Obrovské úroky

V roce 2015 se podle organizace United Credit Bureau hodnota nezaplacených dluhů zvýšila téměř o polovinu na 15 miliard dolarů, což podle této organizace znamená 13 % všech osobních dluhů. Podle serveru lze z této situace vinit pokles reálné mzdy po prudkém snížení světové ceny ropy, slabý rubl a ekonomické sankce, které na Rusko kvůli vojenskému zásahu na Ukrajině uvalil Západ.

Násilí podle deníku nepochází z bank, ale z malých půjček, které si lidé berou v naději, že jim jen pomohou přežít do další výplaty. Průměrná hodnota takových půjček je podle statistik United Credit Bureau 125 dolarů, tedy v přepočtu asi 3 tisíce korun. Průměrná úroková sazba pak činí asi 2 % za den – tedy asi 60 korun. Za rok se tedy úroky vyšplhají na téměř 22 tisíc korun.

Běžné praktiky vyběračů dluhů jsou podle serveru například výhrůžné telefonáty, kdy lidem v případě nezaplacení vyhrožují smrtí, ale i fyzické násilí a bití.

Kruté taktiky

Za tyto činy jim přitom podle serveru často nehrozí žádné tresty. „Krom násilí výběrčí používají různé druhy psychologického nátlaku. Neustále volají – někdy až 150krát za den. Stíhají nejen dlužníky, ale i jejich rodiny, přátele a kolegy z práce a požadují po nich, aby jim pomohli dluh splatit," vysvětluje deník.

Jejich další taktikou je například užívání falešných jmen, které zní jako čečenské a automaticky u Rusů podle deníku vzbuzují strach, protože zde tito lidé mají reputaci násilníků. Jinou taktikou je umístění čísla dlužníka na leták, který propaguje sexuální služby.

Cílem se snadno mohou stát i školky – několik jich bylo evakuováno kvůli výhrůžkám, že budou vyhozeny do vzduchu.

Deník také varuje, že většina cílů jsou nevzdělaní lidé, kteří si nejsou vědomi svých legálních možností a bojí se s podobným případem obrátit na soud nebo autority.

Témata:  Rusko dluhy ekonomika Ruský rubl (RUB)

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.