Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německý prezident Gauck se loučil, ve funkci ho nahradí Steinmeier

Joachim Gauck, německý prezident při návštěvě České republiky (6. 6. 2014).
Joachim Gauck, německý prezident při návštěvě České republiky (6. 6. 2014).
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Berlín - Funkci německého prezidenta v neděli převezme bývalý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. S odcházející hlavou státu Joachimem Gauckem se v pátek večer rozloučila armáda v areálu berlínského zámku Bellevue.

Takzvané velké čepobití, jak se nejvyšší německé vojenské ceremonii vyhrazené pro rozloučení s prezidentem, kancléřem a ministrem obrany říká, se konalo před sídlem hlavy státu.

Mezi 600 hosty byli například vicekancléř Sigmar Gabriel, ministryně obrany Ursula von der Leyenová, ministr vnitra Thomas de Maiziére či berlínský starosta Michael Müller. Kancléřka Angela Merkelová se zúčastnit nemohla, protože je momentálně v USA.

Gauck si dle tradice vybral tři písně, které mu vojenská kapela za svitu loučí zahrála. Zvolil si někdejší východoněmecký šlágr Über sieben Brücken musst du gehn (Přes sedmero mostů musíš jít) od skupiny Karat, lidovou píseň Freiheit, die ich meine (Svoboda, kterou mám na mysli) a duchovní píseň Ein feste Burg ist unser Gott (Hrad přepevný jest náš pán bůh).

Témata:  Joachim Gauck Německo Německá armáda

Související

Aktuálně se děje

24. dubna 2025 16:35

24. dubna 2025 10:27

Daň z nemovitosti 2025: Blíží se platba, úřad začal rozesílat důležité informace

Blíží se lhůta pro úhradu daně z nemovitosti. Finanční správa v tuto chvíli začala s rozesíláním informací o výši daně, informoval úřad ve středu na webových stránkách. Poplatníci by měli částku znát nejpozději na konci května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Demonstrace v Bratislavě (24.4.2025)

Slováci proti "ruskému" zákonu. Protesty po celé zemi míří na kontroverzní novelu

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.