reklama

Bývalý šéf protiteroristické jednotky belgické tajné služby Andre Jacob televizi prozradil celý příběh belgického mladíka, který začal před jedenácti lety. V roce 2006 americká armáda Usámu zajala v Iráku a převezla ho do detenčního zařízení v Bagdádu k výslechu.

Tehdy dvaadvacetiletý hoch byl podroben čtyřdennímu vyslýchání, během kterého s armádou spolupracoval a hovořil zcela otevřeně. Podle Jacoba hovořil o svém nešťastném vztahu s rodinou a o tom, jak se mu v životě nic nedaří. Odjel proto na Blízký východ, kde začal pomáhat lidem, což ho naplňovalo.

Ačkoliv se pohyboval mezi radikálními muslimy, sám podle Jacoba terorista nebyl, naopak. Snažil se lidem bránit v tom, aby páchali teroristické útoky. Navrhnul proto, aby ho armáda propustila. Ta ale udělala pravý opak.

Američané mladíka uvěznili na sedm let a v průběhu výkonu trestu si prošel několika věznicemi. Tam se ale sám zradikalizoval. "Stalo se z něj mnohem víc, než jen radikál. Stal se z něj terorista," vysvětlil Jacob.

Belgie však nadále apelovala na jeho propuštění a přidala se i organizace Amnesty International. Mladík se tak dostal na svobodu, ale Belgie musela slíbit, že se o něj postará. Tedy že nedostane pas a bude pod neustálým dohledem úřadů. To se očividně nepovedlo, Usama totiž zmizel.

Co se dělo dál se lze podle CNN jen domnívat, mnoho informací totiž k dispozici není. Podle televize je ale jednou z důležitých osob v radikálním hnutí Islámský stát a zřejmě stojí za teroristickými útoky v Bruselu.

Nyní se muž nachází neznámo kde, zřejmě se ale pohybuje v Evropě a připravuje teroristický útok. Podle Jacoba ale Usama jako mladý k terorismu sklony neměl. Chybu lze tedy hledat až v jednání úřadů a armády, která jej před jedenácti lety uvěznila.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama