reklama

Dohoda s vládou o evakuaci povstalců z Homsu, kterou zaštítilo Rusko, potvrzuje že prezident Bašár Asad získává po letech bojů nad povstalci stále větší převahu a vytlačuje je z nejdůležitějších oblastí země. Odchod ozbrojenců z města má být jednou z největších evakuací šestiletého syrského konfliktu.

První dva autobusy s rebely a jejich rodinami odjely ze čtvrti Vaír hned ráno a zamířily do jiných oblastí držených povstalci na severu Sýrie. Podle guvernéra stejnojmenné provincie Homs Talála Barazího bude dnes evakuováno 400 až 500 bojovníků spolu se zhruba tisícem jejich rodinných příslušníků a akce zatím postupuje dobře.

Exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) uvádí, že v příštích týdnech by mělo metropoli provincie Homsu opustit po skupinách více než 12.000 lidí.

Podobné evakuace se podle guvernéra Homsu připravují i v dalších okolních oblastech s přítomností rebelů na sever od města. Povstalci a jejich rodiny odjíždějí do oblasti severně od Halabu (Aleppa) a do další severosyrské provincie Idlib, které ovládají rebelové podporovaní Tureckem.

Na počátku povstání proti Asadovu režimu v roce 2011 byl Homs dějištěm mohutných demonstrací a začalo se mu říkat "metropole revoluce".

0 komentářů Napište svůj názor

reklama