Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Barceloně se demonstrovalo proti odtržení od Španělska

Vlajka Španělska
Vlajka Španělska
Foto: Pixabay

Barcelona - Ne všichni Katalánci si přejí odtržení od Španělska. Do ulic Barcelony v neděli vyšly tisíce lidí, kteří nesouhlasí se separatisty. Vláda v Madridu snahy Katalánska o samostatnost dlouhodobě odmítá s tím, že to odporuje ústavě. Podle průzkumů jsou Katalánci ohledně odtržení dlouhodobě rozděleni zhruba půl napůl.

Účastníci této, podle listu ABC neobvyklé, akce nesli španělské i katalánské vlajky a hesla jako "obnovit svobodu, demokracii a soužití" nebo "Barcelona navždy španělská". Podle organizátorů manifestace Katalánské občanské společnosti (SCC) se sešlo asi 15.000 lidí. Městská policie počet demonstrantů odhadla na 6500.

Proces, který předloni odstartoval katalánský parlament a na jehož konci by měl být tento autonomní region španělského království samostatný, označili demonstranti za "ústavní převrat".

Katalánský parlament, v němž mají většinu separatistické strany, v listopadu 2015 schválil rezoluci požadující referendum o nezávislosti Katalánska. V další rezoluci, z loňského října, katalánští poslanci odhlasovali, že by se plebiscit měl konat nejpozději letos v září. Obě tyto rezoluce posléze anuloval španělský ústavní soud.

Katalánskému expremiérovi Arturu Masovi tento měsíc katalánský nejvyšší soud zakázal na dva roky vykonávat politickou činnost. Mas a dvě ministryně byli odsouzeni za to, že v listopadu 2014 ignorovali zákaz španělského ústavního soudu o referendu a uspořádali v Katalánsku nezávazné lidové hlasování. V něm se pro nezávislost vyslovilo asi 80 procent hlasujících, účast ale činila jen zhruba 40 procent.

Témata:  Katalánsko Španělsko demonstrace ve Španělsku

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 13:02

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy