Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spor o jméno pro dítě: J není křestní jméno, rozhodl švýcarský soud

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Curych - Švýcarští rodiče mohou svým potomkům dát křestní jméno v podstatě podle svého přání, všechno má ale své meze. Soud v Curychu rozhodl, že "J" není křestní jméno, jelikož by porušovalo zájmy dítěte. Argumenty rodičů pak označil za nesmyslné.

Podle švýcarských zakonů nejsou dovolena jména, která "zjevně neporušují zájmy dítěte". Podle curyšského soudu byla snaha rodičů dát své dceři jako čtvrté z křestních jmen písmeno J v rozporu právě s tímto ustanovením.

Soud odmítl argument rodičů, kteří chtěli neobvyklým jménem uctít oba praprarodiče svého dítěte - Josefa a Johannu. Podle soudu mohli zvolit uznávané jméno Jo, a vyhnout se tak problémům.

Neprošel ani argument, podle kterého chtěl pár jméno své dcery vyslovovat anglicky jako "džej". V němčině se ovšem J vyslovuje jako "jot". Lidé by navíc měli tendenci dávat za J tečku, ačkoli by se nejednalo o zkratku. "Celkově se volba jména v podobě jediného písmena zdá být hříčkou rodičů dítěte, která není hodna ochrany," uvedl soud.

V minulosti švýcarské soudy odmítly například jména Wiesengrund (v překladu Louka) či Djonatan, které je fonetickým přepisem anglického jména Jonathan.

Témata:  jména a příjmení Švýcarsko děti soudy

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.