Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spor o jméno pro dítě: J není křestní jméno, rozhodl švýcarský soud

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Curych - Švýcarští rodiče mohou svým potomkům dát křestní jméno v podstatě podle svého přání, všechno má ale své meze. Soud v Curychu rozhodl, že "J" není křestní jméno, jelikož by porušovalo zájmy dítěte. Argumenty rodičů pak označil za nesmyslné.

Podle švýcarských zakonů nejsou dovolena jména, která "zjevně neporušují zájmy dítěte". Podle curyšského soudu byla snaha rodičů dát své dceři jako čtvrté z křestních jmen písmeno J v rozporu právě s tímto ustanovením.

Soud odmítl argument rodičů, kteří chtěli neobvyklým jménem uctít oba praprarodiče svého dítěte - Josefa a Johannu. Podle soudu mohli zvolit uznávané jméno Jo, a vyhnout se tak problémům.

Neprošel ani argument, podle kterého chtěl pár jméno své dcery vyslovovat anglicky jako "džej". V němčině se ovšem J vyslovuje jako "jot". Lidé by navíc měli tendenci dávat za J tečku, ačkoli by se nejednalo o zkratku. "Celkově se volba jména v podobě jediného písmena zdá být hříčkou rodičů dítěte, která není hodna ochrany," uvedl soud.

V minulosti švýcarské soudy odmítly například jména Wiesengrund (v překladu Louka) či Djonatan, které je fonetickým přepisem anglického jména Jonathan.

Témata:  jména a příjmení Švýcarsko děti soudy

Související

Aktuálně se děje

15. července 2025 13:08

Nový problém v případě zesnulé horolezkyně Kolouchové. Jde o rozhodnutí úřadů

Nový problém vyvstal v případu zesnulé horolezkyně Kláry Kolouchové. Ačkoliv panuje přesvědčení, že je Češka po smrti, zatím nebyla prohlášena za mrtvou. To klidně může trvat několik let, upozorňují experti. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Donald Trump

Karel III. se nemá čeho bát. Trump odhalil, co čeká od návštěvy Británie

V září naruší běžný chod britské společnosti velká událost. Na návštěvu přijede americký prezident Donald Trump, jeden z nejmocnějších mužů světa. Program šéfa Bílého domu se stále připravuje a on sám do harmonogramu svým způsobem zasahuje. Podle zjištění BBC si nepřeje, aby se speciálně kvůli němu scházeli britští zákonodárci.