Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovenští poslanci pracují na zrušení sporných amnestií

Vlajka Slovenska
Vlajka Slovenska
Foto: Pixabay

Bratislava - Slovenský parlament dnes schválil novelu ústavy, která otevírá cestu ke zrušení sporných amnestií, jež brání potrestání pachatelů únosu syna bývalého prezidenta Michala Kováče v roce 1995 do ciziny.

Vládní předlohu novely podpořila velká většina poslanců koalice, opozice i nezařazených zákonodárců, byť největší opoziční strany neprosadily všechny vlastní pozměňovací návrhy.

Z únosu Kováčova syna do Rakouska za vlády premiéra Vladimíra Mečiara byla podezřelá slovenská tajná služba SIS. Zmiňované amnestie vydal v roce 1998 Mečiar, který tehdy vykonával i některé prezidentské pravomoci, neboť Slovensko přechodně nemělo hlavu státu.

"Je to důležitý okamžik. Může znamenat, že černá skvrna, která byla zapříčiněna amnestiemi pana Mečiara, může zmizet. Věřím, že jsme vykročili na cestu, která znamená návrat spravedlnosti i v této věci do naší země," řekl novinářům předseda vládní strany Most-Híd Béla Bugár. Dodal, že samotné zrušení amnestií by sněmovna mohla projednat již příští týden. Předtím musí ústavní novela, kterou při hlasování podpořilo 124 ze 146 přítomných poslanců, vyjít po podpisu prezidentem ve sbírce zákonů.

Změnou ústavy dal parlament zákonodárcům pravomoc, aby mohli třípětinovou většinou 150členné sněmovny zrušit prezidentské milosti a amnestie, pokud odporují principům demokratického a právního státu. Tato možnost se podle ústavní novely bude vztahovat i na zmiňované Mečiarovy kroky. Rozhodnutí o zrušení amnestií a milostí bude zároveň automaticky podléhat kontrole ústavním soudem. Pokud soud v určené lhůtě anulaci amnestií neodmítne, rozhodnutí sněmovny bude platné.

Opozice neuspěla kromě jiného s návrhem, aby rozhodnutí o zrušení amnestií automaticky neposuzovali ústavní soudci, z nichž jeden byl v minulosti poslancem Mečiarova hnutí HZDS. Naopak, do ústavní novely bylo doplněno obecné ustanovení, podle kterého by trestní stíhání pachatelů únosu Kováčova syna nemělo být promlčeno.

Témata:  Slovensko amnestie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.