Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Švédská předměstí ovládají muslimští radikálové, Necítíme se tam bezpečně, tvrdí feministky

Vlajka Švédska
Vlajka Švédska
Foto: Pixabay

Stockholm – Švédské feministky odchází oblastí, které někteří označují jako no-go zóny obývané především migranty – konkrétně jde o stockholmská předměstí Husby a Tensta. Tvrdí totiž, že tyto oblasti nyní ovládají náboženští fundamentalisté. Jejich příběhy přinesla švédská stanice SVT.

Nalin Pekgulová je feministka a bývalá poslankyně za levé křídlo švédských sociálních demokratů. Více než 30 let žila na stockholmském předměstí Tensta. Teď ale říká, že se tam necítí v bezpečí. Tvrdí, že muslimští fundamentalisté převzali kontrolu a ona nemá pocit, že může navštívit centrum Tenstu, aniž by byla obtěžována, uvádí švédská televize SVT.

V průběhu posledních let se podle ní situace žen v této oblasti velice zhoršila. Všimla si prý, že došlo k nárůstu náboženského fundamentalismu mezi lidmi v této oblasti, z nichž mnozí pocházejí z rodin migrantů. Pekgulová se pokoušela proti tomuto trendu bojovat organizováním setkání u kávy, ale brzy své snahy vzdala.

„V Tenstě jsem známá tvář a netoužím vyvolávat potíže, když jsem obtěžována,“ vysvětluje Pekgulová, proč už nechodí do středu předměstí. Když byla dotazována, jestli zůstane na předměstí, řekla: „Vždycky doufám, že se to přežene. Člověk by nikdy neměl zapomenout, že drtivá většina místních na fundamentalisty nadává.“

Zeliha Dagliová, bývalá politička Levicové strany se nakonec z předměstí Husby odstěhovala. Podle ní v Husby existuje samozvaná „morální policie“, která se snaží kontrolovat chování žen v této oblasti. Problémem je podle ní především narůstající agresivita zaměřená proti feministkám. „Objevily se zvěsti, že chceme, aby ženy sundaly závoje,“ řekla. „Říkali, že bych ho měla nosit i já, a pak jsem se už necítila tak v bezpečí.“

Dagliová se proto přestěhovala více do centra španělské metropole. Teď je prý šťastnější, protože může říkat nebo nosit, co chce, aniž by se musela bát o svou bezpečnost. Dodala, že by se uvažovala o návratu do Husby, ale pouze v případě, že by se oblast stala bezpečnější.

Témata:  Švédsko feminismus EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 14:15

Konec Harryho s Meghan? Další signály potvrzují krizi a rozpad královského páru

Manželství prince Harryho (40) a Meghan Markleové (43) čelí spekulacím o krizi. Oba tráví stále více času odděleně, což vyvolává otázky o jejich budoucnosti. Harry navíc odhalil své vánoční plány, které se soustředí na charitu – a Meghan v nich vůbec nefiguruje.

Zdroj: Pavlína Hermannová

Další zprávy