Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tusk nepřiměl makedonského prezidenta umožnit sestavení vlády

Donald Tusk
Donald Tusk
Foto: European Union

Skopje - Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes v Makedonii neuspěl. Pokusil se přimět k rychlému demokratickému řešení povolební politické krize.

Napsala to agentura APA, podle které prezident Ďorge Ivanov nadále odmítá vládu opoziční sociální demokracie a albánských stran.

Tusk řekl, že do Skopje přivezl vážné poselství Evropské unie. Je prý třeba zabránit etnickému konfliktu. Řešení povolební krize musí podle něj respektovat demokratické zásady. Prodlužování politické nestability ohrozí sbližování Makedonie s EU, dodal bývalý polský premiér.

Ivanov patří k vládnoucím konzervativcům (VMRO-DPMNE). Po prosincových parlamentních volbách odmítá pověřit sestavením vlády sociální demokracii (SDSM), ačkoli ta má spolu se třemi albánskými stranami většinu poslanců.

Prezidentovi vadí, že vláda těchto čtyř uskupení by přiznala větší práva etnickým Albáncům, kteří tvoří asi čtvrtinu obyvatel země.

Témata:  Donald Tusk Makedonie Ďorge Ivanov

Související

Aktuálně se děje

5. května 2025 21:55

Kulinářský skandál. Na vévodkyni Meghan si vyšlápl královský kuchař

V nedávném rozhovoru s Richardem Edenem, editorem deníku Daily Mail, prohlásil renomovaný irský šéfkuchař Richard Corrigan, že by pro Meghan Markle nevařil zdarma, na rozdíl od královny Alžběty II., pro kterou připravoval jídla bez nároku na honorář. 

Zdroj: Martin Šnajdr

Další zprávy

Robert Fico

Komentář

Stane po boku Putina a Lukašenka. Fico jede do Moskvy

Slovenský premiér Robert Fico se v pátek chystá do Moskvy, aby se po boku Vladimira Putina a Alexandra Lukašenka zúčastnil vojenské přehlídky ke Dni vítězství. Přitom právě Slovenský štát, předchůdce dnešní Slovenské republiky, stál na straně nacistického Německa a aktivně se podílel na jeho zločinech. Místo pokory a reflexe tak Fico volí podporu novodobé imperiální agresi.