New York - Po útocích z 11. září 2001 prakticky celý svět posílil do té doby laxní bezpečnost na letištích. Do letadel od té doby nepronesete prakticky nic, o čem by ochranka na letišti nevěděla, a eliminace možné hrozby v podobě zbraně či bomby na palubě letadla umožnila řadě lidí opět klidně spát. Nyní se ale situace mění a server CNN zjistil, proč před několika dny Spojené státy zakázaly elektroniku v letadle.
Americké zpravodajské služby tvrdí, že radikálové z hnutí Islámský stát vyvinuli nový druh bomby. Od té staré se liší především ve způsobu detekce. Kontrolní rámy na letištích a skenery ji totiž téměř nemají šanci najít. S odkazem na poslední testy FBI to uvedla televizní stanice CNN.
Podle americké rozvědky teroristé přišli na způsob, jak do letadla propašovat bombu tak, aby si ji nikdo nevšiml. To je podle stanice jedním z důvodů, proč administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa nedávno zakázala cestujícím z osmi zemí možnost ponechat si elektronická zařízení na palubě letadla.
Otázkou zůstává, jestli toto zabezpečení stačí. FBI pomocí série testů v loňském roce zjistila, že nové bomby schované v laptopech a dalších elektronických zařízeních je na skenerech prakticky nemožné rozpoznat, teroristé se navíc v otázce propašování bomb do letadel stále zdokonalují.
"Nemůžeme konkrétně informace rozebírat veřejně. Po jejich vyhodnocení je ale zřejmé, že teroristické organizace mají nadále velký zájem na pašování bomb do letadel," uvedlo ministerstvo vnitřní bezpečnosti v prohlášení, z něhož televize cituje.
Ministerstvo dále uvádí, že právě z deseti letišť v daných zemích v nichž zákaz platí, je největší hrozba, že by se někdo s ukrytou bombou mohl pokusit do letadla nastoupit. Jde o Jordánsko (letiště v Ammánu), Egypt (Káhira), Turecko (Istanbul), Saúdská Arábie (Rijád, Džidda), Kuvajt (Kuvajt), Maroko (Casablanca), Katar (Dauhá) a Spojené arabské emiráty (Dubaj, Abú Zabí).
Přesto má administrativa nadále pevnou důvěru ve způsoby, kterým ochranka na letištích zavazadla kontroluje a tvrdí, že detekční rámy, skenery i vycvičení psi pomáhají zmírňovat rizika útoku.
Po vyhlášení zákazu elektroniky se někteří odborníci domnívali, že se teroristům povedlo uschovat bombu v laptopu v přihrádce pro baterii. CNN ale tvrdí, že ve skutečnosti teroristé zřejmě vymysleli způsob, jak bombu ukrýt v těle notebooku tak, že laptop zůstane nadále funkční. Navíc není potřeba žádných složitých operací, ukrýt bombu do notebooku lze pomocí běžně dostupných nástrojů.
Přístrojů umístěných v zavazadlovém prostoru se ale FBI neobává. Pro teroristy je podle CNN mnohem těžší odpálit bombu na dálku, ale historie ukazuje, že ani útoky tohoto typu nejsou výjimkou. Přesto napáchá taková nálož mnohem méně škody, než kdyby byla umístěna na palubě stroje.
Témata: letectví a letadla, Islámský stát , FBI Federální úřad pro vyšetřování (Federal Bureau of Investigation)
Související
26. července 2024 13:49
19. července 2024 14:07
9. července 2024 17:25
1. července 2024 13:32
11. června 2024 8:55