Havana - Komunistického diktátora Fidela Castra před smrtí denně navštěvoval kněz a od církve dostal poslední pomazání. Jeho režim režim nastolený v roce 1959 přitom označil za oficiální státní ideologii ateismus a katolíci čelili tvrdým omezením.
S odvoláním na Castrovu italskou exmilenku a neteř kardinála Annu Marii Tragliovou to napsala rakouská katolická agentura Kathpress. "Několik jezuitských otců mi řeklo, že Fidel Castro zemřel utěšen náboženstvím," prohlásila Tragliová (69).
S Castrem udržovala pravidelný telefonický kontakt do loňského května. Na Kubu přijela naposledy před půldruhým rokem, kdy se již Castrovo zdraví výrazně zhoršovalo. Při posledním osobním setkání prý nalezla exdiktátora hodně změněného. "Jednoho dne mi řekl: myslím často na tvá slova - odkazoval na mou křesťanskou víru - a zjišťuji, že jsi měla v mnoha věcech pravdu a já ne," tvrdí Tragliová.
Italka je neteří kardinála Luigiho Traglii, jenž v 70. letech minulého století působil v Římě jako vikář papeže Pavla VI. S Castrem se poprvé setkala ve svých 27 letech díky zprostředkování sekretářky kubánské ambasády v Římě, s níž se přátelila a která byla Castrovou příbuznou.
Tragliová mnohaletý vztah s Castrem označila za velkou lásku. Sama na Kubě delší čas žila a na její naléhání prý v Havaně znovuotevřeli farnost, kde každou neděli navštěvovala mši. Po bohoslužbě na ni před kostelem čekal komunistický revolucionář v autě s poznávací značkou "Comandante 1".
Někteří kubánští disidenti kritizují církev za to, že je ignoruje a že spolupracuje s kubánským režimem. Když na ostrov v září 2015 přijel papež František, nesetkal se podle agentury AP s žádným opozičníkem.
Témata: Fidel Castro, Kuba, církev
Související
13. září 2019 17:13
29. května 2018 8:37
18. dubna 2018 16:49
2. února 2018 9:14
26. listopadu 2017 21:03
15. listopadu 2017 8:35