Brusel – Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dnes v Bruselu mluvil se svým britským protějškem Borisem Johnsonem. Tématem jejich rozhovoru byl případ zabitého českého občana. Internetovou petici žádající spravedlnost v této kauze zatím podepsalo přes 4800 lidí.
Česká republika posílá do Londýna diplomatickou nótu v souvislosti s osvobozujícím rozsudkem v kauze zabitého českého občana, řekl dnes Zaorálek. Praha chce od Britů vědět, jakým způsobem by bylo možné případ revidovat. Česká republika chce podle Zaorálka také slyšet ujištění, že národnost oběti nehrála při rozhodování soudu roli.
Podle Zaorálka dal Johnson dnes najevo pochopení pro rozhořčenou reakci Prahy na rozsudek. Zdůraznil podle něj ale také, že pro britskou vládu či ministerstvo zahraničí je obtížné ovlivňovat chod justice, takže není jednoduché najít způsob, jak do věci vstoupit.
V pondělí v Londýně padl osvobozující verdikt, pachatel, který nebyl uznán vinným ani z úmyslného zabití, se hájil tím, že jednal v sebeobraně. Čin se stal loni v září. Pokud je v Anglii obžalovaný v podobné kauze zproštěn viny, zákon umožňuje obnovu řízení v případě, že se objeví nové a přesvědčivé důkazy, případně tehdy, když se ukáže, že svědci či porotci se stali terčem zastrašování.
Praha od Londýna žádá poskytnutí veškerých údajů k případu, například pokud jde o obžalobu a přesné znění rozsudku. Žádá také o informace, jaké zákonné postupy je možné z české či britské strany použít k revizi procesu. „To základní odvolání - jak bychom usuzovali z českého právního řádu - tady možné není," upozornil Zaorálek.
Johnsonovi dnes šéf české diplomacie připomněl, že o případu už mluvil v minulosti dvakrát a pokaždé zdůrazňoval potřebu zjednání spravedlnosti. „Pro českou veřejnost a Českou republiku je to strašně důležité vzhledem k obavám, které existují, co se týče bezpečnosti pro ty, kteří dnes žijí v Británii," upozornil Zaorálek.
„Řekl jsem mu, že celá ta věc i celý ten rozsudek tak, jak jsme ho slyšeli, je pro nás těžko skousnutelný a přijatelný," řekl v Bruselu novinářům český ministr.
Johnsona prý upozornil, že existuje kamerový záznam incidentu. Je proto podle Zaorálka těžké dát si „dohromady to, co víme a můžeme částečně vidět, s tím, co je výsledkem, který absolutně zbavuje viny všechny, včetně toho, kdo našeho občana zabil... řetězem a zámkem".
Černínský palác je podle své tiskové zprávy v kontaktu se sestrou zabitého českého občana a bude ji informovat o výsledcích všech dalších jednání, která v souvislosti s případem česká diplomacie podniká.
Devětadvacetiletý Raymond Sculley na Čecha, který žil v Británii řadu let, zaútočil podle záběrů bezpečnostní kamery řetězem s bezpečnostním zámkem na kolo a zasadil mu několik ran do hlavy. Pak nad svou obětí stál a podle svědků ležícímu muži řekl: „Podívej, cos mě donutil udělat." Čech podle pitvy zemřel v důsledku silného krvácení.
Témata: Lubomír Zaorálek, vražda Čecha ve Velké Británii , Boris Johnson
Související
16. července 2021 18:39
27. května 2021 17:03
16. dubna 2021 21:59
13. dubna 2021 21:45
13. dubna 2021 12:51
11. dubna 2021 22:01