Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jižní Korea úspěšně otestovala novou raketu dlouhého doletu. Dokáže zasáhnout sousední KLDR

Jižní Korea, ilustrační foto
Jižní Korea, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Soul - Jihokorejská armáda dnes provedla zkoušku nové balistické rakety dlouhého doletu, která je schopna zasáhnout jakýkoli cíl v KLDR.

Oznámila to v Soulu agentura Jonhap. Test rakety s doletem 800 kilometrů byl úspěšný.

Podle jihokorejských armádních zdrojů je zkouška "vážným varováním" severokorejskému sousedovi, který pokračuje navzdory mezinárodním protestům a rezolucím OSN ve zdokonalování jaderného a raketového potenciálu.

Severní Korea ve středu testovala další balistickou raketu, která byla odpálena z východního pobřeží KLDR, uletěla asi 60 kilometrů a spadla do moře. Test odsoudily Jižní Korea i Japonsko; Spojené státy v reakci znovu potvrdily svůj závazek bezpečnostní spolupráce se Soulem i Tokiem.

OSN kvůli jaderným a raketovým testům uvalila na KLDR v roce 2006 sankce. Byly několikrát zpřísněny, Severní Korea ale od svého kontroverzního zbrojního programu neustoupila. Podle satelitních záběrů je pravděpodobné, že Pchjongjang nyní chystá nový jaderný test.

Témata:  Jižní Korea Severní Korea rakety Patriot

Související

Aktuálně se děje

15. července 2025 22:00

Otřes v Británii: Připravuje se usmíření prince Harryho a krále Karla III.

Zdroje blízké britské královské rodině tvrdí, že princ Harry a jeho manželka Meghan Markle usilují o smíření s nemocným králem Karlem III., než bude pozdě. Spekulace posílila tajná schůzka vysoce postavených pracovníků páru s hlavním komunikačním poradcem krále, která se odehrála minulý týden v Londýně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Donald Trump

Karel III. se nemá čeho bát. Trump odhalil, co čeká od návštěvy Británie

V září naruší běžný chod britské společnosti velká událost. Na návštěvu přijede americký prezident Donald Trump, jeden z nejmocnějších mužů světa. Program šéfa Bílého domu se stále připravuje a on sám do harmonogramu svým způsobem zasahuje. Podle zjištění BBC si nepřeje, aby se speciálně kvůli němu scházeli britští zákonodárci.