Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jižní Korea úspěšně otestovala novou raketu dlouhého doletu. Dokáže zasáhnout sousední KLDR

Jižní Korea, ilustrační foto
Jižní Korea, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Soul - Jihokorejská armáda dnes provedla zkoušku nové balistické rakety dlouhého doletu, která je schopna zasáhnout jakýkoli cíl v KLDR.

Oznámila to v Soulu agentura Jonhap. Test rakety s doletem 800 kilometrů byl úspěšný.

Podle jihokorejských armádních zdrojů je zkouška "vážným varováním" severokorejskému sousedovi, který pokračuje navzdory mezinárodním protestům a rezolucím OSN ve zdokonalování jaderného a raketového potenciálu.

Severní Korea ve středu testovala další balistickou raketu, která byla odpálena z východního pobřeží KLDR, uletěla asi 60 kilometrů a spadla do moře. Test odsoudily Jižní Korea i Japonsko; Spojené státy v reakci znovu potvrdily svůj závazek bezpečnostní spolupráce se Soulem i Tokiem.

OSN kvůli jaderným a raketovým testům uvalila na KLDR v roce 2006 sankce. Byly několikrát zpřísněny, Severní Korea ale od svého kontroverzního zbrojního programu neustoupila. Podle satelitních záběrů je pravděpodobné, že Pchjongjang nyní chystá nový jaderný test.

Témata:  Jižní Korea Severní Korea rakety Patriot

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.