Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při útoku v Sýrii byl zřejmě použit sarin, souhlasí Turecko

Turecko
Turecko
Foto: Pixabay

Ankara - Turecké ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že oběti chemického útoku v syrské provincii Idlib byly vystaveny sarinu. S podobnými závěry již včera přišli Lékaři bez hranic.

"Výsledky prvních analýz s využitím vzorků pořízených u pacientů ukazují, že (oběti) byly vystaveny chemickému prostředku (sarin)," uvedlo podle agentury AFP ministerstvo. Přes 30 zasažených lidí bylo hospitalizováno v Turecku.

Lékaři bez hranic ve středu oznámili, že oběti útoku v syrském Chán Šajchúnu vykazují známky zasažení až dvěma různými chemickými látkami. Tou druhou je údajně chlor.

Lékaři bez hranic provozují čtyři zdravotnická zařízení v severní Sýrii a dalších více než 150 jich podporují po celé zemi. "Několik obětí útoku bylo přepraveno do nemocnice v Bab Al Hawa na syrsko-turecké hranici, tedy asi 100 km severně od města Chán Šajchún. Osm pacientů přijatých v této nemocnici vykazovalo symptomy odpovídající působení neurotoxinu jako je kupříkladu nervový plyn sarin – pacienti měli mimo jiné zúžené zorničky, svalové křeče a mimovolné vyprazdňování střev," sdělili Lékaři bez hranic.

Chlor jako bojový plyn za první světové války použilo jako první Německo. Sarin využil například v roce 1988 tehdejší irácký diktátor Saddám Husajn proti odbojným Kurdům a také japonská náboženská sekta Óm šinrikjó k teroristickému útoku v tokijském metru v polovině 90. let.

Témata:  Turecko Lékaři bez hranic chemické zbraně plynový útok v syrském Idlibu Sýrie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.