Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec bojů za nezávislé Baskicko? ETA se o víkendu vzdá všech zbraní

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto YouTube

Madrid/Londýn - Organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) se v sobotu vzdá všech svých zbraní. Boje za nezávislost regionu, který se rozkládá na území severního Španělska a jihozápadní Francie, si od roku 1968 vyžádaly přes 820 mrtvých.

"ETA... informuje mezinárodní společenství, že je po předání všech svých zbraní (střelných zbraní a výbušnin) zástupcům baskické občanské společnosti nyní odzbrojenou organizací," uvedla organizace v dopise adresovaném britské stanici BBC.

Za "Den odzbrojení" ETA v dopise označila sobotu. Zároveň upozornila, že "proces může být napaden nepřáteli míru".

Všeobecné a trvalé příměří vyhlásila ETA v lednu 2011. Setkala se tehdy s nedůvěrou španělské vlády, neboť příměří předtím jednostranně vyhlásila již v roce 2006 a nedodržela jej. "Ať ETA od vlády nic neočekává. Nebude mít žádnou výhodu, žádný politický prospěch," reagoval dnes mluvčí vlády Mariana Rajoye Iňigo Méndez de Vigo.

V roce 1973 se organizaci ETA podařilo spáchat atentát na tehdejšího španělského premiéra Luise Carrera Blanka. Nejtragičtějším co do počtu obětí byl útok v Barceloně, kterému v roce 1987 padlo za oběť 21 lidí.

Témata:  ETA (Euskadi Ta Askatasuna) Španělsko zbraně

Související

Aktuálně se děje

23. října 2025 14:47

Mám ještě šanci. Zuzana Belohorcová promluvila o nové lásce

Jedna z dosud největších kauz v československém šoubyznyse se na podzim týkala Zuzany Belohorcové a jejího manžela. Nakonec se spekulace o rozpadu vztahu ukázaly jako pravdivé. Sympatická Slovenka tak už může veřejně mluvit o nové lásce. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům se mění k nepoznání. Trump nechal část zbourat

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že „stávající struktura“ Východního křídla Bílého domu musí být stržena. Cílem je umožnit výstavbu nového tanečního sálu v odhadované hodnotě 250 milionů dolarů (přibližně 186 milionů liber). Bourací práce začaly již v pondělí a dva představitelé administrativy sdělili americkému partnerovi BBC, stanici CBS, že do konce týdne by měla být budova kompletně srovnána se zemí.