Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéf ukrajinské diplomacie varoval před propagandou. Moskva vynakládá velké peníze, vytváří paralelní realitu

Rusko
Rusko
Foto: Pixabay

Kyjev - Ministři zahraničí Česka, Slovenska a Maďarska Lubomír Zaorálek, Miroslav Lajčák a Péter Szijjártó dnes jednali v Kyjevě o situaci na východě Ukrajiny a o reformním úsilí kyjevské vlády. Jejich ukrajinský kolega Pavlo Klimkin po schůzce uvedl, že státy EvU a Východního partnerství musejí zesílit boj proti ruské propagandě, na kterou Moskva vynakládá "ohromné peníze".

Rusko podle Klimkina svou propagandou vytváří "paralelní realitu", a vede tak válku proti celému prostoru EU. "Proti ruské propagandě a vytváření lživých zpráv je proto třeba bojovat usilovněji," řekl ukrajinský ministr.

Podle webu českého ministerstva zahraničí bylo cílem ministerské návštěvy potvrdit zvláštní vztahy východního křídla EU s Ukrajinou a vyjádřit podporu územní jednotě Ukrajiny. Politici také přijeli do Kyjeva podpořit reformní úsilí, protože Ukrajina je "klíčem k udržení kredibility politiky Východního partnerství", uvádí Černínský palác.

Členy Východního partnerství jsou postsovětské státy Bělorusko, Ukrajina, Moldavsko, Gruzie, Arménie a Ázerbájdžán.

Trojice středoevropských ministrů se ještě dnes vydá z Kyjeva do Varšavy ke středečnímu jednání šéfů diplomacie visegrádské čtyřky a států Východního partnerství za účasti ministrů zahraničí Švédska, Chorvatska, Rumunska, Malty a Estonska.

Témata:  Ukrajina Visegradská čtyřka Lubomír Zaorálek Rusko

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 22:00

Tajemství vzkazu od Jiřiny Bohdalové. Až se Miloš Zeman začervenal

Jiřina Bohdalová se nadále zotavuje z červnové operace srdce, takže dokonce vynechává letošní ročník karlovarského filmového festivalu. Jednou věcí si ale může být jistá. Kamarádi na ni myslí. Například exprezident Miloš Zeman. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.