Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU prodlužuje kontroly na hranicích, jak se to odrazí v následujících měsících?

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Brusel – Evropská komise hodlá členským státům umožnit hraniční kontroly ještě dalších šest měsíců. S odkazem na návrh zprávy, která by měla být zveřejněna tuto středu, to uvedl server Politico.

Server informuje, že Evropská komise hodlá členským státům umožnit ponechání si kontrol na hranicích ještě dalšího půl roku. Následně bude trvat na obnovení schengenské zóny volného pohybu. Tento návrh by znamenal, že by kontroly na hranicích zůstaly i během letní turistické sezóny.

Komise podle serveru doporučí povolení vnitřních kontrol na hranicích v pěti členských zemích až do listopadu, ale Brusel zřejmě bude chtít mít nad těmito kontrolami dohled.

V návrhu stojí, že Komise doporučuje umožnit „Rakousku, Německu, Dánsku, Švédsku a Norsku ponechat si dočasné a přiměřené kontroly na hranicích po maximální dobu šesti měsíců".

Dále zpráva uvádí, že „kontroly by měly být cílené a v omezeném měřítku, frekvenci, prostoru a čase tak, aby šlo o nezbytně nutnou odpověď na závažnou hrozbu k zajištění ochrany obyvatel a vnitřní bezpečnosti."

Státy by pak měly „pravidelně kontrolovat nutnost, frekvenci, umístění a čas kontrol a přizpůsobovat tyto kontroly úrovni hrozby, zmírňovat je, když to bude vhodné, a každé dva měsíce se hlásit Komisi."

Témata:  EU Schengen uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 21:56

Show jen pro dva. Macron a Karel III. vyšachovali Starmera

Král Karel III. si podle pozorovatelů získal respekt nejen svým postavením, ale i jemnými gesty, která beze slov vyjadřují solidaritu. Nedávno tak vyjádřil podporu jak Kanadě, členskému státu Commonwealthu, tak Ukrajině, přičemž obě země se v poslední době ocitly ve sporu s Donaldem Trumpem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.