Dodoma (Tanzánie) - Vědcům se podařilo identifikovat jednoho z nejstarších známých dinosauřích příbuzných. Zjistili, že vůbec nevypadá tak, jak předpokládali. Nejednalo se o tvora velikosti kuřete, který běhal po dvou končetinách.
Dinosauři jsou součástí větší skupiny plazů známé jako archosauři, která se rozdělila na "ptačí" větev zahrnující pterosaury, dinosaury a současné ptáky, a "krokodýlí" větev, mezi jejíž žijící členy patří krokodýli a aligátoři.
Paleontologové se dlouho snažili předpovědět, jak by mohli plazi z této ptačí větve vypadat krátce poté, co se oddělili od krokodýlí větve. Mnozí došli k závěru, že linie živočichů, z nichž vzešli létající pterosauři a později dinosauři (z nichž se později vyvinuli ptáci, kteří jsou potomky této "ptačí" linie archosaurů), původně vypadali jako dvounozí tvorové velikosti kuřete a podoby dinosaura.
Fosilie druhu Teleocrater rhadinus nalezené v roce 1933 v Tanzanii, k nimž v roce 2015 přibyly další části objevené nedaleko původního nálezu, ale dokazují, že představa dinosauřího kuřete patrně není správná.
Vědci z fosilií starých asi 245 milionů let vyvodili, že Teleocrater byl dlouhý dva až tři metry, měl dlouhý krk i ocas. Chodil po čtyřech končetinách a spíš než ptáku se podobal krokodýlovi - anebo varanu komodskému, uvádí nová studie zveřejněná v časopise Nature.
"I tento nález ale přináší víc otázek než odpovědí," řekl hlavní autor studie Sterling Nesbitt, paleontolog specializující se na obratlovce z Virginské polytechnické univerzity. Jeho tým se proto chystá znovu vypravit do jižní Tanzanie a hledat další kousky skládačky.
Související
18. prosince 2020 8:27
7. září 2020 10:37
11. července 2020 14:05
30. května 2020 14:41
22. září 2019 9:53
14. července 2019 15:49