Ankara - Největší turecká opoziční strana, sociálnědemokratická Lidová republikánská strana (CHP), bude o zrušení výsledků lidového hlasování bude usilovat u nejvyššího správního soudu. Uvedl to místopředseda strany a poslanec Bülent Tezcan.
Turci v nedělním referendu podle neoficiálních výsledků těsnou většinou 51,4 procent hlasů přijali návrh zásadních ústavních změn, které výrazně rozšíří pravomoci hlavy státu. O změny usiloval především současný prezident Recep Tayyip Erdogan. CHP považuje výsledky hlasování za zmanipulované.
Premiér Binali Yildirim dnes podle agentury Anadolu uvedl, že má každý právo na to se odvolat k soudu. Žádný soud podle něj ale nemůže zvrátit rozhodnutí volební komise. "Volební komise přijímá konečné rozhodnutí," řekl premiér. Proti tomuto rozhodnutí není podle něj opravných prostředků.
CHP chce podle Tezcana u Státní rady, nejvyššího správního soudu v Turecku, napadnout především kontroverzní rozhodnutí komise uznat za platné i volební lístky a obálky, které sama neorazítkovala. Dosáhnout chce také toho, aby soud komisi zatím zakázal vyhlásit konečné výsledky.
Podle premiéra Yildirima nemá nikdo právo "krást lidem čas". "Jsou to plané pokusy," reagoval na oznámení opoziční strany o napadení referenda u soudu. "Není správné chtít změnit rozhodnutí lidu stížnostmi u soudů. To není demokratické," dodal.
Turci v referendu přijali navrhované změny ústavy, které významným způsobem posílí pravomoci prezidenta, těsnou většinou 51 procent hlasů. Mohlo k tomu přispět i rozhodnutí započítat lístky z neoznačených obálek, jak povolila volební komise.
Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) to označili za protiprávní, proti čemuž se prezident Recep Tayyip Erdogan ohradil a zprávu OBSE označil za politicky motivovanou. Ke kritikům se dnes připojil i svaz tureckých právníků. Postup volební komise označil za porušení zákona, které znemožnilo náležité sečtení hlasů.
Největší opoziční formace Lidová republikánská strana (CHP) oznámila, že její místopředseda dnes volební komisi předal žádost o zrušení výsledků. CHP už dříve oznámila, že bude-li to nutné, obrátí se i na Evropský soud pro lidská práva.
Témata: Turecko, Recep Tayyip Erdogan, soudy
Související
24. října 2024 15:12
23. října 2024 16:48
27. září 2024 12:03
19. září 2024 11:01
5. září 2024 14:30