Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecká opozice se kvůli výsledkům referenda obrátila na soud

Turecko
Turecko
Foto: Pixabay

Ankara - Největší turecká opoziční strana, sociálnědemokratická Lidová republikánská strana (CHP), bude o zrušení výsledků lidového hlasování bude usilovat u nejvyššího správního soudu. Uvedl to místopředseda strany a poslanec Bülent Tezcan.

Turci v nedělním referendu podle neoficiálních výsledků těsnou většinou 51,4 procent hlasů přijali návrh zásadních ústavních změn, které výrazně rozšíří pravomoci hlavy státu. O změny usiloval především současný prezident Recep Tayyip Erdogan. CHP považuje výsledky hlasování za zmanipulované.

Premiér Binali Yildirim dnes podle agentury Anadolu uvedl, že má každý právo na to se odvolat k soudu. Žádný soud podle něj ale nemůže zvrátit rozhodnutí volební komise. "Volební komise přijímá konečné rozhodnutí," řekl premiér. Proti tomuto rozhodnutí není podle něj opravných prostředků.

CHP chce podle Tezcana u Státní rady, nejvyššího správního soudu v Turecku, napadnout především kontroverzní rozhodnutí komise uznat za platné i volební lístky a obálky, které sama neorazítkovala. Dosáhnout chce také toho, aby soud komisi zatím zakázal vyhlásit konečné výsledky.

Podle premiéra Yildirima nemá nikdo právo "krást lidem čas". "Jsou to plané pokusy," reagoval na oznámení opoziční strany o napadení referenda u soudu. "Není správné chtít změnit rozhodnutí lidu stížnostmi u soudů. To není demokratické," dodal.

Turci v referendu přijali navrhované změny ústavy, které významným způsobem posílí pravomoci prezidenta, těsnou většinou 51 procent hlasů. Mohlo k tomu přispět i rozhodnutí započítat lístky z neoznačených obálek, jak povolila volební komise.

Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) to označili za protiprávní, proti čemuž se prezident Recep Tayyip Erdogan ohradil a zprávu OBSE označil za politicky motivovanou. Ke kritikům se dnes připojil i svaz tureckých právníků. Postup volební komise označil za porušení zákona, které znemožnilo náležité sečtení hlasů.

Největší opoziční formace Lidová republikánská strana (CHP) oznámila, že její místopředseda dnes volební komisi předal žádost o zrušení výsledků. CHP už dříve oznámila, že bude-li to nutné, obrátí se i na Evropský soud pro lidská práva.

Témata:  Turecko Recep Tayyip Erdogan soudy

Související

Aktuálně se děje

19. dubna 2025 19:58

Putin nařídil zastavení bojů na Ukrajině. Kvůli Velikonocům

Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Donald Trump

Trumpa už se bojí i Světová banka. Více, než extrémního počasí

Světová banka mírní svou dříve hlasitou podporu klimatických opatření v době, kdy administrativa prezidenta Donalda Trumpa zvažuje omezení podpory mezinárodních organizací a financování klimatických programů. Ačkoliv klimatické financování tvoří 45 % ročního objemu půjček banky, mnohem více teď stojí o to, aby si zachovala podporu USA.