reklama

Podle serveru nejde o reakci na žádnou aktuální hrozbu, ale o obecný stav ohrožení ruskou armádou, který panuje od roku 2014, kdy došlo vlivem nepokojů na Ukrajině k anexi tamního poloostrova Krym.

Server uvádí, že stíhačky se přesunou do Estonska z Británie a doplní tak další techniku, kterou v zemi americká armáda má. Jmenovitě například letouny F-16, F-22, pozemní vojsko a obrněná vozidla.

Spojené státy posílají do země stíhačky jen několik dní poté, co média upozornila na zvýšenou aktivitu ruského letectva u pobřeží americké Aljašky. Podle NATO je počet zachycených ruských letounů nad aliančním územím nejvyšší od dob Studené války.

Bombardéry ruského letectva narušily mezinárodní vzdušný prostor ve čtvrtek nedaleko pobřeží amerického státu Aljaška. Letouny měly narušit vzdušný prostor tento týden celkem ve čtyřech vlnách.

Letouny údajně neměly být vyzbrojené. Podle Harlieho Bodina, velitele 911- vzdušného operačního střediska bylo jejich odlákání americkými a kanadskými letouny vysoce profesionální. 

Dodal, že se neví, proč ruské letouny narušily vzdušný prostor u Aljašky. "Nevíme, proč se tento týden rozhodli provést tyto operace," sdělil. Letecké provokace jsou nicméně celkem běžnou praxí jednotlivých armád.

Ty si tak testují obranné reakce protivníka. Chtějí tak zjistit, jak dlouho druhé straně trvá, než by na případnou agresi zareagovala. 

Dvojice ruských letounů Tu-95 narušila vzdušný prostor u Aljašky v pondělí večer a také v úterý večer. Podle amerických vojenských příslušníků "nejde o nic neobvyklého" ze strany ruského letectva.

Ve středu vstoupilo do prostoru další ruské letadlo II-38, následně pak toto úterý. Podle republikána Adama Kinzingera se Rusko "snaží ukázat své zuby," a to, že "jsou stále tady."

reklama