reklama

Podle policie se protestující pohybovali příliš blízko budovy Kongresu v metropoli Brasília a hrozili, že vniknou dovnitř. Protest sice byl nahlášen, ale stanovené hranice pro konání demonstrace prý dodrženy nebyly.

Domorodci tato tvrzení odmítli s tím, že policie pouze hledala záminku, jak se jich zbavit. Protest byl podle nich pokojný. Na policejní zásah zareagovali házením oštěpů a střílením šípů, podle dostupných informací nebyl nikdo zraněn.

„Po takovém zásahu policie je přirozené, že indiáni budou reagovat házením šípů a oštěpů," řekl agentuře AP jeden z protestujících. Násilí na demonstraci podle něj zavinila policie. Další demonstranti uvedli, že byli během protestu zatčeni nejméně čtyři lidé. Policie k tomu žádné podrobnosti neuvedla.

V zemi žije mnoho domorodých kmenů, většina z nich pochází z Amazonie. Spory s farmáři a společnostmi, které v místech, kde domorodci žijí, kácejí dřevo, jsou relativně časté. Násilí se podle kmenových vůdců v posledním roce zhoršilo kvůli ekonomické krizi. Brazilský prezident Michel Temer se podle domorodců snaží zrušit ochranu, aby mohl prodat jejich území.

reklama