Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie by se zřejmě připojila k americkému útoku na Sýrii. Bylo by těžké to odmítnout, tvrdí Johnson

Boris Johnson (autor: Andrew Parsons / i-Images)
Boris Johnson (autor: Andrew Parsons / i-Images)
Foto: Flickr

Londýn - Spojené státy v reakci na chemický útok na město Chán Šajchún vypálily začátkem dubna rakety na leteckou základnu režimu prezidenta Bašára Asada na západě Sýrie. Šéf britské diplomacie Boris Johnson dnes přiznal, že by se do akce patrně zapojilo i Spojené království, pokud by obdrželo žádost z Washingtonu.

Asad podle Johnsona "rozpoutal vraždění svých vlastních občanů zbraněmi, které byly zakázány před téměř sto lety".

Britští zákonodárci v roce 2013 odmítli žádost premiéra Davida Camerona, aby se Spojené království zapojilo do náletů na Sýrii v reakci na tehdejší chemické útoky damašského režimu na civilisty. Británie je součástí mezinárodní koalice, která bojuje proti IS, akce proti Asadovu režimu ale nepodniká.

Schválení vojenské operace proti režimu v Damašku by bylo v současné době složité, neboť vzhledem k předčasným volbám, které se uskuteční 8. června, bude už příští týden britský parlament rozpuštěn. Schválení vojenské akce parlamentem je v Británii zvykem, zákon ale vládě neukládá vyžádat si souhlas sněmovny.

Johnsonovo prohlášení spíše než do USA mířilo směrem k britským voličům. Vláda chce před volbami ukázat, že Konzervativní strana zastává tvrdé postoje v otázce obrany a bezpečnosti, uvedla AP. Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn je odpůrcem jakékoli britské intervence v syrském konfliktu.

Témata:  Velká Británie Britská armáda USA Boris Johnson

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.