Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec noční můry: Desítky iráckých jezídů jsou na svobodě, roky je věznil IS

Jezídi prchají v Iráku před bojvníky Islámského státu
Jezídi prchají v Iráku před bojvníky Islámského státu
Foto: Reprofoto ČT

Bagdád - 36 příslušníků menšinové komunity iráckých jezídů je po třech letech na svobodě, věznil je Islámský stát (IS). OSN nezveřejní okolnosti, za kterých se jezídové ocitli na svobodě, aby nezkomplikovala osud dalších zadržovaných.

Podle názoru vyšetřovatelů OSN se na jezídské komunitě, čítající asi 400.000 lidí, IS dopustil genocidy. Masakry, sexuální zotročování a další zločiny začaly, když se IS v roce 2014 zmocnil severoiráckého města Sindžár.

Kurdští pešmergové znovu dostali oblast pod kontrolu v roce 2015, mnoho jezídů ale zůstalo v zajetí IS na jiných místech. OSN odhaduje, že IS dál zadržuje asi 1500 jezídských žen a dívek.

Mezi 36 osvobozenými jezídy jsou muži, ženy i děti. Před dvěma dny dorazili do města Dohúk, kde jim bylo poskytnuto provizorní ubytování, oblečení a zdravotnická a psychologická pomoc.

V náboženství jezídů se mísí řada vlivů - od islámu, přes křesťanství až po zoroastrismus. Příslušníci IS je označují za uctívače ďábla.

Témata:  Islámský stát Jezídové Irák

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.