Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Po násilnostech v makedonském parlamentu bylo obviněno 15 osob

Makedonie, ilustrační foto
Makedonie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Skopje - Ve čtvrtek večer bylo při násilnostech před makedonským parlamentem i uvnitř budovy zraněno přes 100 lidí. Policie dnes v souvislosti s incidentem obvinila 15 osob. Napětí v zemi pozorně sleduje EU.

Měsíce politického napětí v Makedonii přerostly v násilí kvůli neshodě kolem volby nového předsedy parlamentu.

Makedonský parlament je zablokovaný od prosincových předčasných voleb. Konzervativní strana VMRO-DPMNE, která do voleb vládla, totiž dosud znemožňovala ustavení nového zákonodárného sboru.

Strana sice volby vyhrála, ale jen těsně a potřebovala získat koaličního partnera mezi stranami albánské menšiny. To se jí ale kvůli jejich podmínkám nepodařilo, na rozdíl od Sociálnědemokratického svazu (SDSM), který se dohodl se stranami makedonských Albánců. Ti tvoří zhruba čtvrtinu obyvatelstva země.

Bývalý premiér z VMRO-DPMNE Nikola Gruevski kvůli tomu rozpoutal kampaň, v níž nařkl šéfa opozice Zorana Zaeva ze zrady země. Prezident Ivanov, který také vyšel z řad VMRO-DPMNE, dosud odmítá Zaevovi svěřit mandát k sestavení nové vlády, a to přes silný tlak USA a EU.

Témata:  Makedonie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.