Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Makedonie se bojí útoků. Přišlo do ní z Kosova 800 ozbrojenců

Islámský stát (ISIS)
Islámský stát (ISIS)
Foto: Wikimedia Commons

Bělehrad - Do Makedonie v poslední době přešlo z Kosova kolem osmi stovek bývalých albánských povstalců Kosovské osvobozenecké armády (UÇK). Tvrdí to srbský list Večernje novosti.

Makedonie je měsíce ve vážné politické krizi kvůli účasti stran albánské menšiny v budoucí vládní koalici a údajně hrozícímu rozpadu země.

Podle informací srbského deníku "albánští extremisté" vyzbrojení automatickými zbraněmi do Makedonie přišli nadvakrát. Na její území se přesouvali ve skupinách a přenášeli s sebou zbraně a další materiál. Naposledy srbské zpravodajské služby zaznamenaly takovýto pohyb "extremistů" před půldruhým měsícem. Makedonské úřady na to byly upozorněny, ale nic nepodnikly, dodal deník.

Večernje novosti s odvoláním na své zdroje rovněž tvrdí, že je "prakticky připraven stejný scénář, jako když byla připravována ohniska v jihosrbské oblasti a zbraně byly převáženy z Albánie do Kosova na povozech a koních".

Ozbrojené útoky albánských separatistů, kteří vytvořili UÇK, koncem 90. let a zásah srbské policie a armády proti nim, jenž se zvrhl v brutální etnickou čistku, skončily operací NATO. Poté přešlo Kosovo pod mezinárodní správu. V roce 2008 vyhlásili kosovští Albánci nezávislost, kterou uznala část mezinárodního společenství, ale Bělehrad ji rozhodně odmítá.

Témata:  Makedonie terorismus Islám Islámský stát

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.