Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poprask v Německu: Vojáci uctívali nacistické symboly

Bundeswehr, ilustrační fotografie
Bundeswehr, ilustrační fotografie
Foto: Bundeswehr

Berlín - Předměty oslavující nacistickou armádu našli vyšetřovatelé i v dalších německých kasárnách. Informoval o tom dnes server Spiegel Online.

V SRN se tak rozrůstá skandál pravicového extremismu vojáků, z nichž jeden zřejmě plánoval i teroristický útok.

V budově armády ve městě Donaueschingen na jihozápadě Německa objevili experti před kantýnou vitrínu s přilbami příslušníků nacistických jednotek. Ve stejném areálu se našla i vyzdobená místnost připomínající éru wehrmachtu. Snímky pořízené inspekcí dostalo na stůl ministerstvo obrany.

Nedávno byl na francouzsko-německé základně v Illkirchu odhalen pokoj s namalovanými nacistickými vojáky v hrdinských pózách. Později se zde našla i střelná zbraň s vyrytým hákovým křížem.

Na základně sloužil zatčený 28letý německý nadporučík Franco A., který je podezřelý z přípravy teroristického útoku, který chtěl svalit na migranty. Proto se na konci roku 2015 nechal v Německu registrovat jako syrský uprchlík, aniž úřady jeho podvod a dvojí život odhalily. Nelegálně si také sehnal zbraň a podle vyšetřovatelů odcizil z armádních zásob zhruba tisíc kusů munice.

Německá média upozornila, že nadřízení Franka A. měli už před několika lety jasné indicie o jeho extremismu, ale nijak rázně nezakročili. Historik, který na žádost armády posuzoval vojákovu magisterskou práci, totiž konstatoval, že nejde o odborný text, ale rasistickou výzvu. Franco A. v práci varoval před mísením ras, přistěhovalectvím, které označoval za genocidu, nebo před emancipací žen, v níž viděl ohrožení rodiny a tím i oslabení národa.

Německá média naznačují, že kolem Franka A. mohla existovat skupina až čtyř podobně smýšlejících vojáků. Mluvčí ministerstva obrany nedávno uvedl, že v současné době existuje podezření vůči 280 vojákům, že jsou pravicovými extremisty. Německá armáda má zhruba 177.000 členů. V letech 2012 až 2016 jich kvůli pravicovému radikalismu 18 muselo odejít.

Kvůli rozrůstajícímu se skandálu roste tlak na ministryni obrany Ursulu von der Leyenovou z Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Ministryně kvůli kauze dokonce zrušila dvoudenní návštěvu Spojených států, a místo ní zavítala do Illkirchu. Armáda nedávno řešila i problémy s šikanou.

Témata:  Německá armáda Německo nacisté

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.