Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejhorší období sucha v dějinách: Zimbabwe přišlo s neobvyklým plánem

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Zhang Jun

Harara - Zimbabwe, které sužují katastrofální sucha, přilo s neobvyklou výzvou pro farmáře. Mají si koupit volně žijící zvířata, aby tak snížili počty zvěře v národních rezervacích.

Tím by mohli pomoci, aby zvěř v rezervacích nehynula hlady. "Zimbabwe čelí jednomu z nejhorších období sucha v dějinách; je ještě horší než v roce 1992, kdy uhynuly tisíce kusů zvířat," řekl AFP ochránce zvířat a bývalý šéf úřadu pro parky Jerry Gotora. "Všechny naše národní parky jsou v nejsušších oblastech. A proto nyní ta akce: 'Kdo je ochotný koupit si zvíře, aby ho mohl nakrmit a dát mu vodu?'," dodal.

S nedostatkem peněz bojující země se dlouhodobě snaží snížit populaci zvířecích druhů na svém území, především pak počet slonů, jejichž počet je dvakrát vyšší, než kolik mohou parky pojmout. V posledních letech Zimbabwe slony vyvezla například do Číny, aby tak nejen snížila jejich počet, ale zároveň získala peníze na péči o jiná zvířata.

Kvůli suchu naléhavě potřebuje čtvrtina obyvatel Zimbabwe potravinovou pomoc a v únoru vyhlásil prezident Robert Mugabe v mnoha venkovských oblastech země "stav katastrofy".

Témata:  Zimbabwe sucho zvířata

Související

Aktuálně se děje

6. ledna 2026 21:20

Futsalový reprezentant Jan Lištván (†37) zemřel

Český sport zasáhla smutná zpráva. V pondělí navždy odešel Jan Lištván, bývalý futsalový reprezentant a jedna z nejvýraznějších postav domácí nejvyšší soutěže posledních dvou dekád. Hráč, který se do paměti fanoušků zapsal především svou geniální levou nohou a neutuchajícím úsměvem, zemřel v pouhých 37 letech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Donald Trump

Trump chce Grónsko koupit. Evropě se to nelíbí

Vlády Dánska a Grónska usilují o urgentní schůzku s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Reagují tak na stupňující se rétoriku Washingtonu, který v úterý znovu potvrdil svůj záměr ovládnout tento strategický arktický ostrov. Napětí mezi spojenci v NATO dosáhlo vrcholu poté, co Bílý dům prohlásil, že pro získání Grónska zůstává „vojenská varianta vždy ve hře“.